1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Turizm platformundan muhteşem gece
Turizm platformundan muhteşem gece

Turizm platformundan muhteşem gece

Diyarbakır'ın tanıtımına ve turizmine katkı sunmayı amaçlayan Diyarbakır Turizm Platformu Derneği kuruluşu nedeniyle gece düzenlendi. Diyarbakır türküleri söylendi, yemekleri tadıldı, çiğköfte yoğruldu, halaylar çekildi.

A+A-

Kentin tanıtımı ve turizmine katkı sunmak amacıyla açılan Diyarbakır Turizm Platformu Derneği geçtiğimiz günlerde yaptığı ilk toplantısının ardından gece düzenledi.

Diyarbakır'ın tarihi mekânlarından Gazi Köşkü'nde düzenlenen geceye Diyarbakır Vali Yardımcısı Mustafa Can, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, İl Kültür Turizm Müdürü TeyfikArıtürk, Vakıflar Bölge Müdür Metin Evsen ile Kamu kurumu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“DİYARBAKIR HAK ETTİĞİ SEVİYEYE GELECEKTİR”

Gecede konuşan Diyarbakır Vali Yardımcısı Mustafa Can, Diyarbakır'ın açık hava müzesi ve çok farklı önemli kültür değerlerinin bulunduğunu kaydetti. Bu değerlerden kentin yeterince fayda göremediğini ifade eden Can, Diyarbakır Turizm Platformu Derneği'nin kurulmasının gerekliliğinden söz ederek, “Bu platform kent için önemli bir platform olacaktır. Yıllardır turizm ile ilgili çalışmaların yapılmadığı ve eksik kaldığı yönünde görüşler vardı. Bu platform ile inşallah Diyarbakır'ımız turizmde istenilen seviyeye, hak ettiği yere geleceğine inanıyorum. Herkese hayırlı olsun” diye konuştu.

“ANA HEDEF KÖTÜ İMAJI UNUTTURMAK”

Diyarbakır Turizm Platformu Derneği Başkanı Mustafa Tanrıkulu ise, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Diyarbakır'ın yıllardan bu yana imajının düzeltilmesi ve turizmi canlandırmak için çeşitli girişimler yapıldığını ancak bir türlü turizmde istenilen hedefin tutturulamadığını kaydeden Tanrıkulu, ana hedeflerinin öncelikli olarak Diyarbakır'ın kötü imajını unutturarak, kentin tanıtımına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

TURİZMDE MAKÜS TALİP DEĞİŞECEK

“Diyarbakır Turizm Platformu Derneği olarak şehrimizi en iyi şekilde tanıtacağız” diyenTanrıkulu, Ulusal ve uluslararası tüm tanıtım platformlarında Diyarbakır'ı farklı yönleri ile tanıtacaklarını belirterek, “Kültürel, tarihi, turistik, doğal güzellik ve değerlerimizi, benzerlerinden farklılıklarını, tüm Türkiye'ye Dünya'ya anlatmak istiyoruz.Diyarbakır'a yerli yabancı turist getirmek veturizmde makûs talihini Diyarbakır Turizm Platformu Derneği olarak değiştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ DE HALAYDA

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır'a özgü yemek ikramında bulunuldu. Konukların hayli mutlu kaldıkları yemeğin ardından sıra gecesi ekibi Diyarbakır türkülerini seslendirdi. Ardından Diyarbakır oyunları ekibi tarafından halk oyunları sergilendi. Halk oyunları ekibinin daveti üzerine Diyarbakır Vali Yardımcısı Mustafa Can ve Emniyet Müdürü Recep Güven'de halaya eşlik etti. Vali ve Emniyet Müdürü'nün halaya katıldığını gören davetlilerde oyuna dahil oldu. Uzun halk oyunları eğlencesinin ardından Çiğköfteci Recep Usta'nın yoğurduğu çiğköfte ikramı yapıldı. Çiğköfte servisinden sonra yine gece halaylarla devam etti. Gece geç saatlere kadar süren eğlence sonrası davetliler Turizm Platformu yönetimini tebrik ederek, başarı diledi. 

HABERE YORUM KAT