1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Turizm haftası etkinlikleri
Turizm haftası etkinlikleri

Turizm haftası etkinlikleri

DİYARBAKIR- Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Diyarbakır İl Turizm Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Diyarbakır Turizm Sektörünün İstihdama Etkisi' konulu konferansa katılan konuşmacılar, koltukların boş kalması nedeniyle sitemde bulundu.

A+A-

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde önceki gün düzenlenen konferansa Dicle Üniversitesi Diyarbakır Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları Ömer Fındıkdalı ile Cüneyt Ateş konuşmacı olarak katıldı. Konferansta ilk olarak söz alan Diyarbakır Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Ömer Fındıkdalı, Diyarbakır'da turizmin mevcut durumuna değinerek, Diyarbakır'a gelen turistlerin daha çok kültürel, sağlık, dini ve kongre turizmini tercih ettiklerini söyledi.

Diyarbakır halkının yerli ve yabancı turistlere güler yüz gösterdiğini belirten Fındıkdalı, turistlerin ülkelerine gidip görmüş oldukları bu misafirperverliği kendi çevrelerine de anlattıklarını ifade etti. Fındıkdalı, bu durumun Diyarbakır'a olan ilgiyi ve merakı arttırdığını ve buna paralel olarak Diyarbakır ekonomisine olumlu yönde katkı sağladığını dile getirdi. Diyarbakır'ın yüksek bir turizm potansiyeline sahip olduğuna vurgu yapan Fındıkdalı, "Medeniyetlere ait kültür varlıklarının mirasçısı olan Diyarbakır, tarihi ve doğal mirasın yanında sağlık ve turizm açısından da oldukça gelişmiş bir şehirdir" dedi.


Fındıkdalı'nın ardından söz alan Cüneyt Ateş Diyarbakır'da turizm planlaması ve istihdam konusunda bir sunum yaptı. Turizm sektöründeki planlamanın esnek ve şeffaf olması gerektiğini belirten Ateş, "Turizm sürdürülebilir gelişim niteliklerine sahip olmalı ve planlama anlayışına dayanmalıdır” şeklinde konuştu.


Konferansta son olarak söz alan Dedeman Oteli İnsan Kaynakları Müdürü Ömer Karadaşlı ise konferansa olan ilginin az olmasından yakınarak, "Diyarbakır'da turizm bilincinin yerleşmesi için salondaki boş koltukların dolması gerekirdi" diye konuştu.
Diyarbakır Meslek Yüksekokulu'ndan 30 öğrencinin katıldığı konferans soru cevap bölümünün ardından sona erdi.
 

HABERE YORUM KAT