1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Turizm bekçileri işi bıraktı
Turizm bekçileri işi bıraktı

Turizm bekçileri işi bıraktı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde bulunan Hilar Mağaralarında güvenliği sağlayan bekçiler 4 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı.

A+A-

Tarihi Hilar Mağaraları ve Çayönü'nün 7 yıldan bu yana güvenliğini sağlayan bekçiler, 4 aydan bu yana maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

Müze Müdürlüğü bünyesinde görevli bekçiler, aylardır maaşlarını alamamalarına rağmen gönüllü olarak tarihi mekanın güvenliğini gece gündüz sağlamaya devam ettiklerini ancak maaşlarının ödenmesi noktasında bu zamana kadar herhangi bir gelişme sağlanmadığı gerekçesiyle tarihi mekanda pankart açarak iş bırakma eylemine başladı. Tarihi Hilar Mağaraları'nı gezmeye gelen misafirler ise eylem yapan bekçilere destek verdi.

"BIÇAK KEMİĞE DAYANDI"

Müze Müdürlüğü bünyesinde güvenliğini sağladıkları tarihi Hilar Mağaraları ve Çayönü'nde pankartlı iş bırakma eylemi başlatan bekçilerden Kadri Yıldırım, "Ocak ayından bu yana ödenek olmadığını öne sürerek maaşlarımızı vermiyorlar. Maaşımız ödenene kadar iş bırakma eylemimiz devam edecek” dedi.

İş bırakma eyleminde bulunan bekçilerden Barış Aslan ise, "7 yıldan bu yana Diyarbakır Arkeoloji Müze Müdürlüğü bünyesinde burada çalışmaktayız. 3 arkadaşımızla geceli gündüzlü vardiyalı bir şekilde buraya bekçilik yapıyoruz. Bu süreçte bir ile iki ay arasında giriş çıkış yapılarak böylelikle bizlere kadro da vermediler. Gelinen noktada son dört aydan beridir maaşlarımız ödenmiyor. Buna rağmen bu süreçte gönüllü olarak görevimizi yaparak işlerimiz aksatmadık. Ancak ne maddi gücümüz ne de sabrımız kalmamış; bıçak kemiğe dayanmıştır. Hakkımızı sonuna kadar aramaya devam edeceğiz" diye konuştu.

GÜVENLİK KÖY KORUCULARINA BIRAKILDI

Yaklaşık 7 yıldan bu yana Müze Müdürlüğü bünyesinde görevli bekçiler tarafından güvenliği sağlanan tarihi Hilar Mağaraları ve Çayönü'nde nöbet tutan bekçilerin maaşlarının 4 aydan buyana ödenmemesi gerekçesiyle iş bırakmasının ardından tarihi mekanı silahlı geçici köy korucuları korumaya başladı. Yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Hilar ve Çayönü'nde silahlı köy korucularını gören ziyaretçiler, tarihi mekanın silahlı korucularla korunmasına tepki gösterdi.

(ET-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT