1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türbeyi gece kazdıkları iddiası
Türbeyi gece kazdıkları iddiası

Türbeyi gece kazdıkları iddiası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekiplerince halk arasında Rüfa-i Şeyhi İbrahim Karslıoğlu Türbesi olarak bilinen mezarlığın kazılması tepkiye neden oldu.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Çağdaş: "Mezarlıklar Müdürlüğümüz orada öyle bir yapı, kabir, türbe olup olmadığını tespitine yönelik dün akşam bir çalışma yürütmüşler. Yaptıkları çalışmada herhangi bir ize rastlamamışlar"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekiplerince halk arasında Rüfa-i Şeyhi İbrahim Karslıoğlu Türbesi olarak bilinen mezarlığın kazılması tepkiye neden oldu.

Yenişehir mahallesi Hindibaba Sokak'ta halk arasında Rüfa-i Şeyhi İbrahim Karslıoğlu Türbesi olarak bilinen alanda belediye ekiplerin kazı çalışması yapması mahalle sakinlerince tepkiyle karşılandı. Kazının yapıldığı alanda kemik parçaları gürüldü. Mahallelerinde bulunan türbede yapılan kazı çalışmasından dolayı mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Mahallede bulunan esnaf Metin Çelen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yıllarca türbenin önünden geçen vatandaşların dua ettiğini, dün gece belediye ekiplerinin türbeyi iş makineleriyle yıkmaya çalıştığını söyledi.

TÜRBEYİ GECE KAZDIKLARI İDDİASI
Halkın tepki göstermemesi için gece geç saatlerde türbeyi kazdıklarını kaydeden Çelen, şöyle konuştu: "Bütün esnaf ve vatandaşın buna karşı olduğunu türbenin önünden gelip Fatiha okuyor. Türbenin hiç kimseye zararı yoktur. Buradaki zatın kabrini yıkmaya çalışıyorlar. Onun akrabalarına danışsınlar. Onlar razı olduktan sonra bize söz söylemek düşmez. Yapılan bir yanlışlık var. Belediye halkın belediyesi değil mi? Gelsin, vatandaşlar danışsın, yüzde kaçı bunu kabul eder? Yetkililerin buna el atması lazım. Bu türbenin kaldırılması caiz değil." Daha sonra kazı yapılan alanda toprağın altında kemik parçalarını bulan mahalle sakinleri, bu duruma tepki gösterdi.

ÇAĞDAŞ HERHANGİ BİR BULGU YOK
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş da eski zirai donatım yeri olarak bilinen mekanda bir levhanın üzerinde Şeyh Mehmet ve oğlu şeyh Ali yazısının olduğunu söyledi. "Sağlık Daire Başkanlığına bağlı Mezarlıklar Müdürlüğümüz orada öyle bir yapı, kabir, türbe olup olmadığını tespitine yönelik dün akşam bir çalışma yürütmüşler. Kayıtlı ve kontrollü bir çalışma yapılmış. Aslında korumak amacıyla çalışma yürütülmüş. Yaptıkları çalışmada herhangi bir ize rastlamamışlar" diyen Çağdaş, olması halinde orasının korunacağını ya da resmi yollarla taşınmasının sağlanacağını bildirdi.

ELİMİZDE ÇEKİMLER BULUNUYOR
Çağdaş, şöyle konuştu: "Bizim elimizde çekimler var. Herhangi bir veri yok. Bu konuda bizim de hassasiyetimi var. Böylesi bir türbeye müdahale etmesi düşünülemez. Tam tersi suistimal edilmesi, orada birileri bu değerleri kullanmasınlar diye tespit edip, olması halinde koruyacaktık. Ancak böyle bir veri yok. Birileri halkın bu duygularını suistimal etmeye çalışıyor. Bilgi ve belge de elimizde. O zatlarda ilgili bir kayıt da yok."

HABERE YORUM KAT