1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türbedeki taşları ısıtıp şifa arıyorlar
Türbedeki taşları ısıtıp şifa arıyorlar

Türbedeki taşları ısıtıp şifa arıyorlar

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Demirkuyu köy mevkinde bulunan Şeyh Muhammed türbesi, ziyaretçi akına uğradı. Ziyaret türbesindeki taşları ısıtan romatizma ve felçli hastalar, taşları kendilerine sürerek şifa aradı.

A+A-

Mart ayının ilk haftasından başlayıp üç haftanın Çarşamba günleri ziyaret edilen Şeyh Muhammed türbesi 300 yıllık anma geleneğinde, romatizma ve felçli hastalarına şifa olduğuna inanılıyor. Çok sayıda kişinin katıldığı ve zaman zaman izdihamın oluştuğu türbenin etrafında bulunan ağaçlara bez bağlayıp dilek tutan vatandaşlar, hastalarına şifa aramak için dua okudu. Şeyh Muhammed türbesine gelen ziyaretçiler yakılan ateşlerde ısıtılan taşları hasta yakınlarının baş ve vücutlarının çeşitli yerlerine sürerek şifa olacağına inandıklarını söyledi. Kalabalık ziyaretçi topluluğunun ihtiyaçlarını karşılamak için seyyar satıcıların tezgah kurduğu türbe adeta panayır yerine döndü. Her yıl şeyhi anma etkinliklerine katıldıklarını belirten bazı romatizmalı hastalar, "Türbe etrafında bulunan taşları yakılan ateşlerde ısıtarak bazen bir havlu içinde beline bağlayarak, bazen de ısıtılan taşları hastalarının çeşitli yerlerine sürerek psikolojik olarak rahatlıyoruz" dedi.

Çocukları geçirdiği havale sonucu felçli olan Çetin Güneç, "Çocuklarım Merve ile Abdulrezzak ikisi daha küçükken aniden bir havale geçirdiler. Felç oldular beyin erimesi olarak da deniliyor. İkisi de şu anda yürüme engelliler. Şu ana kadar tıbbın herhangi bir başarısı yok, bu hastalığa karşı. Biz de inanç ve geleneklerimize göre bu zatın ziyaretine gelip bitkisel tedavi uyguluyoruz. Şu anda durumları doktorların dediğine göre yatalak olmaları gerekirken burada tedaviye cevap veriyorlar. Biz de herkes gibi türbeye gelip Allah'ın dostlarından şifa bekliyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT