1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Tüp bebek fiyatları 2016
Tüp bebek fiyatları 2016

Tüp bebek fiyatları 2016

Tüp bebek tedavisinin fiyatları, her yıl değişebilmektedir.

A+A-

Tüp bebek tedavisinin fiyatları, her yıl değişebilmektedir. Türkiye, tüp bebek tedavisinde en başarılı ülkelerden biri olmasına rağmen tüp bebek fiyatları açısından diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça makuldür. Ülkemiz, her yıl binlerce tüp bebek hastasını diğer ülkelerden misafir etmektedir.

araştırılırken, çiftlerin dikkat etmesi gereken fiyat/başarı oranlarıdır. Bazı merkezler yüksek fiyatlar talep etse de laboratuar imkanları yetersiz olabilir, aynı şekilde oldukça düşük fiyatlarla dikkat çeken merkezler de başarı oranları açısından yetersiz olabilir. Bu aşamada unutulmaması gereken, tüp bebek tedavisinin Türkiye’de her merkezde aşağı yukarı aynı bir fiyata sahip olduğu ancak tedavinin üstüne eklenen yöntemler ve testler ile fiyatlarının değişebildiğidir. Yani, diğer merkezlerde gözle görülür bir farkla düşük fiyat talep eden merkezlere şüpheyle yaklaşılmalıdır. Kaldı ki, SGK yeni yasa ile beraber tüp bebek tedavisinin büyük bir kısmını karşılayabilmektedir.
Tedavide fiyat farklılığına sebep olan faktörler:

 • Çiftin kısırlık sorunu,
 • Kadının yaşı (35 ve üzeri yaşta olan kadınlar için kullanılacak ilaçlar artacağından fiyat artar),
 • Merkezin teknolojik imkanları,
 • Merkezin yeni yöntemler uygulayıp uygulamadığı,
 • Laboratuar imkanları ve teknikleri,
 • Doktorun tecrübesi ve başarı oranları,
 • Merkezin hijyen durumu,
 • Ekibin deneyimi,
 • Merkezin eve canlı bebek götürme oranları,
 • Yapılan test ve tetkikler olarak sayılabilir.

Tüp bebek fiyatları belirlenirken çiftin kısırlık sorunu ve durumu çok önemli!
, aşamalardan oluşan bir tedavi olsa da, çiftin durumuna göre tedavi özel olarak planlanmaktadır. Her çifte uygulanan ilaç prosedürü, yapılacak testler, uygulanacak yöntemler farklıdır. Örnek olarak kısırlık sorunu kadındaysa, farklı yöntemlere başvurmak gerekirken, erkek kaynaklı kısırlıklarda farklı yöntemler denenmektedir. İlaç prosedürü kadının yumurtalık rezervine ve yaşına göre belirlenirken yaşı ileri olan kadınlara daha çok ilaç kullanımı gerekebilir. Bu durumda da tedavi masrafları artacaktır.


Bununla beraber SGK ile anlaşmalı merkezlerde, uygun şartların sağlanması koşulu ile bu konuda yasal olarak belirlenmiş kamu hastanelerinden “tüp bebek raporu” alınabilir. Bu sayede tüp bebek tedavi maliyetlerinin büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanabilmektedir.
kaynak: http://www.bulenttiras.com
 

HABERE YORUM KAT