1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılıyor?
Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılıyor?

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılıyor?

Tüp bebek tedavisinde yaşanan gelişmeler, birçok kişini bebek sahibi olmasını sağladı.

A+A-

Tüp bebek tedavisinde yaşanan gelişmeler, birçok kişini bebek sahibi olmasını sağladı. Gelişen yeni teknikler sayesinde bebek sahibi olmayanların sorunları çözülürken, bir yandan da döllenmiş yumurtalardan elde edilen hücre üzerinde inceleme yapılarak cinsiyet tespiti yapılabiliyor. Cinsiyet tercihinde bulunabilmek için tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak gerekiyor. Normal hamile kalabilecek kişilerde bu uygulamanın söz konusu olması diye bir durum yok.

Tüp bebek tedavisi uygulanır

tüp bebek tedavisi yapan kişilere özel bir uygulamadır. Çiftler cinsiyet tercihinde bulunmak isterlerse uygulama söz konusu olabilir. Tüp bebek tedavisinde aynı zamanda cinsiyet tercihinde de bulunmak isteyen çiftler, öncelikle tüp bebek tedavisinin aşamalarından geçirilirler. Bu anlamda ilk olarak anne adayının yumurta sayısı arttırılır. Bunun için gerekli olan ilaçlar kullanılır. Bu süre ortalama olarak 7 ila 12 gün sürebilir.

Embriyo incelenir

Bu süre tamamlandığında yumurta hücreleri artık istenilen büyüklüğe ulaşmıştır. Çatlatma iğnesi yapılarak yumurtalar alınır. Aynı zamanda ise erkekten sperm hücresi örneği alınarak, yumurtalık hücresiyle döllenmesi sağlanır. Döllenen yumurtalar embriyo haline gelir ve ilerleyen aşamada cinsiyet seçimi yapılabilir. Ancak bunun için anne ve baba adayının istekte bulunmuş olması gerekir. Embriyo içerisindeki hücrelere bakılarak, kız veya erkek oldukları anlaşılır. Tercihe göre embriyo transferinde bir kısmı dışarıda bırakılır.

Kime uygulanıyor?

Çocuklarının kız veya erkek olması gibi bir tercihi olmayanlar için yöntemin bir gerekliliği yoktur. daha çok, cinsiyete bağlı olarak geçiş gösteren tek gen hastalık riskinin olduğu çift adaylarına uygulanır. Böylece doğumdan kaynaklı rahatsızlıkların ortaya çıkması engellenir. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler