1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tüm ticari kredi faizleri indirilsin!
Tüm ticari kredi faizleri indirilsin!

Tüm ticari kredi faizleri indirilsin!

Faiz indirimlerin tüm ticari krediler için yapılması gerektiğini belirten Diyarbakır iş camiası temsilcileri, cazibe merkezi programının da bir an önce açıklanmasını bekliyor.

A+A-

Ekonominin kritikliği, Güneydoğu ve Ortadoğu’daki olaylar ve son darbe girişimi sonrası konut satışı yok denilecek düzeye inmişti. İnşaat Müteahhitleri, bankaların konut kredi faizlerini indirmelerinin sektör açısından önemli bir moral kaynağı olacağını açıklamaları, en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başta devlet bankaları olmak üzere bazı özel bankalar konut faiz oranında indirime gitti.

Bu gelişmeleri değerlendiren Diyarbakır iş camiası temsilcileri, bu girişimin çok önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını dile getirdi. Faiz indirimlerin tüm ticari krediler için yapılması gerektiğini belirten iş camiası temsilcileri, cazibe merkezi programının da bir an önce açıklanmasını bekliyor.

Konut piyasasını hareketlendirmek adına inşaat sektörünün ve konut satışlarının önünün açılabilmesi için bankaların elini taşın altına koyması şart olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından başta Ziraat Bankası olmak üzere birçok bankanın konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Demokrasinin ve ekonominin tehdit edildiği bugünlerde buna cevap verebilecek güçlü ekonomi politikasını desteklemek adına konut kredilerindeki bu faiz indirimi konut sektörüne ve konut tüketicilerine ciddi manada moral oldu.

MÜTEAHHİTLER FAİZ İNDİRİMİNDEN MEMNUN

Diyarbakır’da inşaat müteahhitleri, bu gelişmeden son derece memnun oldu. Bankaların konut kredi faizlerini indirmelerinin sektör açısından önemli bir moral kaynağı olacağı görüşünde olan müteahhitler, bu faiz indirimiyle birlikte hem vatandaşın daha az maliyetle ev sahibi olma şansına sahip olacağını hem de konut ve inşaat sektörü ile bağlı sektörlerdeki durgunluğun ortadan kalkacağını dile getiriyor. Sektör temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve faiz indirimi yapan bankalara teşekkür etti.

İYİ AMA YETERLİ DEĞİL

Konut faiz oranlarındaki indirimi değerlendiren Diyarbakır iş camiası temsilcileri de, bu girişimin çok önemli olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını dile getirdi. Faiz indirimlerin tüm ticari krediler için yapılması gerektiğini belirten Diyarbakır iş camiası temsilcileri, cazibe merkezi programının da bir an önce açıklanmasını bekliyor.

 “TÜM TİCARİ FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ GEREKİR”

Konut faizlerinin düşürülmesinin olumlu ancak yetersiz olduğunu, genel anlamda tüm ticari faizlerin düşürülmesi gerektiğini belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, bunun gerçekleşmesi durumunda mevcut yatırımların ve yatırımcıların elini bir nebze de olsa rahatlatacağını aktardı. Sayar şöyle dedi:

 “Türkiye’de alım satımın ve ticaretin önündeki en büyük engel finansman maliyetidir. Faiz yüksek olacağından insanlar, maliyet yüksek olacağı için diğer alımları yapamıyor. Alınan ürünün kredi faizi düştükçe alım daha rahat oluyor. Bu tüm sektörler için geçerli olduğu gibi konut kredilerinde de geçerlidir. İnsanlar daha az faiz aldıkları zaman konut alımları da yaparlar, onun için bu oranların düşmesi olumludur. Bizim beklentimiz bunun genel ticari kredilere de yansımasıdır. Çünkü şu anda özellikle bu son 15 Temmuz sonrası ve bölgede yaklaşık bir yıldır süren olaylardan dolayı birçok işletmenin ciro kaybı var. Özellikle bu dönemlerde bankaların hem krediye erişilebilirlik konusunda esnek olması gerekiyor aynı zamanda ticari kredilerdeki maliyetleri de bitirmeleri gerekiyor. Yani Ticari kredi faizlerinin de düşmesi gerekiyor eğer bu da gerçekleşirse en azından mevcut yatırımcıların bir nebzede olsa işini kolaylaştıracaktır.

“CAZİBE PROGRAMI BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI”

Genel teşvik sistemiyle ilgili bayram öncesi Sayın Başbakan ve hükümet yetkilileri, genel ülke için geçerli olan teşvik paketini açıkladılar. Güneydoğuyla ilgili cazibe merkezleri oluşturacaklardı. Bununla ilgili yapılan açıklamalarda Güneydoğu ile ilgili çalışmaları devam ettiği ve bayramdan sonra açıklanacağı belirtilmişti ancak 15 Temmuz olayları gelişti. Geçen Ankara’da gittiğimiz toplantıda hükümet yetkilileriyle görüşme fırsatımız oldu. Bu cazibe programının sonuna gelindiğini söylediler ve yakın zamanda açıklanacağını ifade ettiler. Bir an önce hem açıklanmasını hem de uygulanmasını bekliyoruz.

Hem mevcut yatırımcıları destekleyen adımlar olmalı hem de yeni yatırımları daha cazip hale getirecek içerikler taşımalı bu cazibe programları, açıklanan bazı içerikler var. Buradaki yeni yatırımları olumlu anlamda katkı sunacaktır. Üst yapının yapılacağı, devletin bazı alımlarda garanti vereceği, hatta devletin bazı yatırımlarda ortaklık yapacağı ve işletmenin tam manasıyla tek başına ayakta kalmasıyla özel sektöre devredileceği ifade ediliyor. Bu paketler çok önemlidir ve bölgenin ciddi manada ihtiyacı vardır. Bunun acil şekilde açıklanması ve uygulanması gerekiyor”

 “FAİZ İNDİRİMİNİN TEK BAŞINA FİRMALARI VE BAĞLI SEKTÖRLERİ DÜZLÜĞE ÇIKARACAĞINA İNANMIYORUM”

Konut faiz indiriminin kısmi bir hareketlilik getirebileceğini ancak tek başına ciddi anlamda inşaat firmalarını ve bağlı sektörleri düzlüğü çıkaracağına inanmadığını belirten Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ebedinoğlu,

“15 Temmuz darbe girişiminden önce Başbakan Güneydoğu esnaf ve sanatkarıyla ilgili bir paket açıklayacaktı. Bu paketi hazırlamak için bizden rapor istedi ve ‘somut olarak bizden ne istiyorsunuz?’, ‘Yapılması gerekenler nelerdir?’ diye detaylı rapor.  

Biz çok detaylı bir rapor hazırlayarak kendilerine gönderdik. Sonrasında yaşanan darbe girişimin ve hemen akabinde biz bu destek paketinin açıklanmasını bekliyorduk açıkçası ama hala bir ses yok. Bölge ciddi anlamda tahribat yaşandı. Bölgeye özel bir paket açıklanmazsa esnaf ve tüccarın desteklenmesiyle ilgili ekonomi rayına oturamaz. Birçok esnafın, tüccarın sicili bozulmuş, hatta memur ve işçinin de öyle, özellikle sicil affıyla ilgili beklentimiz vardı. Yani sadece konut faiz oranlarının düşürülmesi veya hangi destekler verilirse verilsin bu bölgede tam karşılığını bulmayacaktır. Bölgede sorunların çözümü olmadan zor görünüyor. Krediye ulaşmak kolay olmalı. Şu anda bölgedeki insanların yüzde 60-70’i sabıkalı, sicilli durumda.

Yani sadece konut faizlerinin indirilmesi durumu kurtarmaz. Ama tabii ki inşaat sektörü için önemli faizlerin düşmesi yinede önemli olan insanların alım gücüdür. Şimdi bir kaygı var bölgede her gün bombalar patlıyor yani bu kaygı içerisinde insanlar ev alması yatırım yapması, evet belki bir hareketlilik getirir ama ben ciddi anlamda inşaat firmalarını ve bağlı sektörleri düzlüğü çıkaracağına inanmıyorum. Bununla birlikte dediğim gibi en önemli ve beklenti içerisinde olduğumuz bölgeye has paketin açıklanması ve huzur ortamının düzeltilmesidir. Bu paketin açıklanması bölgedeki yatırımcıları, esnaf ve tüccarı bir bütün bölge halkını rahatlatacaktır”  dedi.

 “FİNANS SEKTÖRÜ,  GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE REEL SEKTÖRÜ DESTEKLEMELİ”

DTSO Başkanı Sayar ve DESOB Başkanı Ebedinoğlu ile benzer bir görüş dile getiren Diyarbakır Organize Sanayici İş Adamları Derneği (DOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine devlet bankaları öncelikle konut faizlerinde indirime gitti ardından bazı özel bankalarda faiz indiriminde bulundu. Bu olumlu bir gelişme olmasına rağmen yeterli değildir. Bunun aynı zamanda otomobil ve diğer sektörler için ticari tüm faizlerde indirim bekliyoruz.

Reel sektörde yatırımcıların, imalatçıların, girişimcilerin, yatırım yapabilmesi için tüm ticari faizlerin Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yüzde 9’lara inmesi gerekir. Bu faiz indirimlerinin diğer tüm parametrelerde de indirilmesini bekliyoruz. Türkiye’nin bu zor günlerinde finans sektörünün çok güçlü bir şekilde reel sektörü desteklemesi gerekiyor, Türkiye’nin güçlenmesi, refahı ve önünü görebilmesi için Türkiye ihracatının artması cari açığın azalması için finans sektörü ve reel sektör ortaklaşmalı ve bunlara ciddi işler düşüyor. Türkiye’nin kalkınması için birlikte çalışmalıdırlar” dedi. 

“YÜZDE 14-15-16 FAİZ ORANI İLE REEL SEKÖR ÇARKINI NASIL DÖNDÜRSÜN?”

Bankaların açıkladığı kar oranlarının korkunç rakamlar olduğunu belirten Özkılıç, faiz oranlarında indirime gitmeleri durumunda bile karlarında bir azalma olmayacağını ifade ederek, “Yatırımcılar Türkiye’nin yaşadığı son bir yıldaki badirelerden sonra reel sektör ciddi şekilde sıkıntı yaşadı ve yaşamaktadır. Ayakta kalan firmalar zorluğu atlatmıştır ve ayakta kalan firmaların ciddi bir şekilde finans desteğine ihtiyaçları vardır. Bankalar 6 aylık karlarını açıkladılar. Bankaların tamamı çok ciddi kar rakamları açıkladı. 19 Milyar TL gibi bir karlılıktan söz edildi ve bu korkunç rakamlardır. Bankalar faiz oranlarını yüzde 9’lara indirdiklerinde de yine ciddi anlamda kar edeceklerdir.

Şu anda baktığımız zaman yüzde 14-15-16 oranında ticari faizler var ve yüzde 14’ün altında yok. Bu faizlerle reel sektörün çarkını döndürmesi zor görünüyor. Çok yüksek faizler bunlar. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın ciddi bir şekilde üzerinde durduğu bu faiz oranlarının makul olması gerekiyor. Bizde reel sektör olarak, yatırımcı, girişimci, sivil toplum örgütleri olarak Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı destekliyoruz. Sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.

TARİHİ ÇAĞRI: BİZİM BİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK

Türkiye’nin bu sıkıntılı döneminde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getiren Özkılıç, sözlerini şu tarihi çağrı ile bitirdi:

 “Bu sıkıntılı dönemde bankalar varsın, yarı yarıya kar etsin. Hiç kar etmesin demiyoruz, biraz daha az kar etsin ne olacak. Ama reel sektörün batmaması gerekiyor. Bu sıkıntılı sürecin atlatılmasının ardından yine herkes eski durumuna dönebilir. Ancak Türkiye’de reel sektör ciddi sıkıntı yaşarsa ve üretim durursa, çarklar durursa, ihracat yapamazsa, cari açık büyürse bu Türkiye’nin hayrına değildir.

Hiç kimse buradan fayda göremez, herkes zarar görür. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör, finans sektörü, hükümet, millet hepimiz aynı gemideyiz. 79 milyon hepimiz aynı gemideyiz ve bizim bizden başka dostumuz yok.  O nedenle birbirimizi destekleyeceğiz ve birbirimize sahip çıkacağız. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını çok yerinde buluyor ve destekliyoruz. Bu süreçte bankalar bazı bankalar destek olacaklarına köstek oldular ve olmayı da sürdürüyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyan bankalar var onları ayırt edip kendilerine teşekkür ediyoruz ancak Sayın Cumhurbaşkanın çağrısına uymayan ve köstek olmaya devam eden bankaları da teşhir edeceğiz, isimlerini vereceğiz. Herkes Türkiye’nin geleceği için 79 milyon için elinden geleni yapması gerekiyor ve elinden geleni yapması gerekiyor”

 “GEÇİCİ ÇÖZÜMLERE YÖNELİK GİRİŞİMLERDİR”

Faiz indiriminin ekonomide bir etki yaratacağına inanmadığını dile getiren Ortadoğu Sanayici ve Genç İşadamları Derneği (OSGİAD) Genel Başkanı Şükrü Adanır, şunları söyledi:

 “Biz özellikle bölge olarak çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Diyarbakır’a çok farklı bir durum var, yani insanlar ev alıp almamaktan ziyade kalıp kalmamak arasında bir belirsizlik yaşıyorlar.

Birde konutları üreten kurumlara baktığımızda yeni projeler üretilmiş değil, ellerindeki konutları satmaya çalışıyorlar ama kentin büyüme hızını da dikkate aldığımızda konut üretme konusunda da ciddi sıkıntı olduğunu düşünüyorum ve bu sıkıntıyı bir iki yıl içinde yaşayacağımızı düşünüyorum. Mesela üyelerimiz olan birkaç arkadaşımız, Araştırma hastanesi civarında gökdelen yapmayı düşünüyordu ancak bu süreçten ötürü şu anda durdurdular. Birde Kamu alacaklarının yapılandırılmasıyla alakalı, işte kısa bir tarihimize göz attığımızı zaman; Türkiye’de iki üç yılda bu tür yapılanmalar çıkıyorsa ve esnafta iki üç yıl ödeme zorluğuna düşüyorsa ciddi ciddi sıkıntımız var demektir.

Yani iki üç yılda bir böyle helalleşme ismi altında yapılan bu girişimleri çok doğru bulmuyorum. Suni, geçici çözümlerdir ve pansuman niteliğindedir ve hiçbir zaman da çözüm vermemiştir. Bu olağanüstü dönem içerisinde çok acele ve hızlı girişimler söz konusudur. Alınacak acil kararların ileriki günlerde yanlışlığı ortaya çıkacaktır. İşte bunun içinde helalleşme, bazı şeyleri örtme, insanlara hazineden bir şeyler dağıtarak sanki iyi şeyler yapılıyormuş algısı yaratmalarının sıkıntısını yaşayacağımızı düşünüyorum. Bunlar kesin çözümler değildir, yani devletin müdahalesiyle yapılan faiz indirimleri veya çözümler hiçbir zaman başarılı olmamıştır.

Devletin bu aşamada bir programı yoktur ve bu aşamada daha önemli problemleri vardır ve kafasını buna gömmüştür, sadece geçici çözümlere yönelik girişimlerdir. Yani sektör canlanacak finans kurumları bunların doğal yollardan kendileri yapacak o zaman hareketlilik görürüz, yani devletin müdahalesiyle olacak işler değildir. Önümüzdeki günlerde bu ortaya çıkar, zaten insanlar konut almayı düşünmüyor, yani alayım mı almayayım mı? Kimisi de uzun vadeli sıkıntı ve borçlara kimse girmiyor. 1924’lerden beri teşvik paketleri alın inceleyin, geçici çözümler getirmiştir, kalıcı çözüm olsa durum böyle olmazdı zaten.

İşte Cazibe merkezi olacak, savaşın olduğu yerde yatırım olur mu? Batıdakinden vazgeçtik zaten buradakini burada tutmak bile zorlaştı. Devletin kaynağı güçlenmeden, insanlar vergisini tam olarak ödemeden, devletin dağıtabileceği ekonomik destekler çok sınırlı olur. Şimdi vergi tahakkuk ettiremiyor ki şimdi kalkıp bu destekleri yatırımcıya dönüştürdüğü zaman diğer kamu alanlarında boşluk kalacaktır. İşte sağlık ve eğitim alanlarında büyük boşluklar yaratır”

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT