1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Tüm kadınlar bu pazarı görmeli”
“Tüm kadınlar bu pazarı görmeli”

“Tüm kadınlar bu pazarı görmeli”

Diyarbakır Bağlar Belediyesi tarafından uzun bir süredir çalışması yürütülen Jiyan semt pazarının hazırlık çalışmaları sonlandırıldı.

A+A-

16 Ağustos'ta açılması planlanan pazara ilişkin konuşan Seniha Yavuz, “Kadına ait bir pazarın açılması bizi memnun etti. Artık yeter kadında her alanda çalışabilir ve erkeğin eline bakmaya bilir. Artık erkekleri bizim elimize baksın” dedi.

 2011 yılından bu yana Kadın istihdamına ve yönetim mekanizmalarına katılımını arttırmak için önemli projeler yapan Bağlar Belediyesi, üretim atölyeleri, kadın sığınma evleri gibi çeşitli projeler gerçekleştirdi.  Kadının değişim ve dönüşümü için meslek edinmesine yardımcı olan projelerine devam eden Bağlar Belediyesi uzun bir süredir çalışmasını yürüttüğü Jiyan kadın Semt Pazarı çalışmasını sonlandırdı. Kura çekimi yapılan semt pazarında 5'i engelli 208 kadın çalışacak.

“Bu tür çalışmalar önemli”

Jiyan kadın semt pazarında çalışacak olan Nurdan Saltık, “Kadın evin bütün işlerini yapıyor, çocuklarına ve eşine bakıyor neden dışarda çalışmasın. Kadın dışarıda da çalışabilir” dedi.

slen Karadenizli olan ancak 20 yıldır Diyarbakır'da yaşadığını söyleyen Nurdan, “Bizim Karadeniz'de de kadın bütün işlerde çalışır bunun herhangi bir ayıbı yok. 20 yıl önce Diyarbakır'a ilk geldiğim zaman kadın hiçbir şeklide çalışmıyordu. Ancak şimdi öyle değil, kadını her alanda görmek mümkün oldu” diye konuştu.

Bu çalışmanın kadın açısından önemine vurgu yapan Nurdan, “Kadının gelişmesi için böyle çalışmalar önemlidir. Bu çalışmalar kadının önünü açar. Erkek dışarıda çalışıp çoluk çocuğu için para kazanıyor, bunu neden kadında yapmasın” dedi.

“Ele ele verirsek başarıyı yakalarız”

Belediyenin kendilerine sunduğu hizmetten memnun olduklarını dile getiren Seniha Yavuz, “Kadına ait bir pazarın açılması bizi memnun etti. Artık yeter kadında her alanda çalışabilir ve erkeğin eline bakmayabilir. Artık erkekler elimize baksın” dedi.

Kadın dayanışmasının güçleneceğini söyleyen Seniha,  “Kadın arkadaşlarımla birlikte böyle bir çalışma içinde olmak beni çok mutlu etti. Birlikte el ele vererek başarıyı yakalayacağız” diye ifade etti.

“'Kadınlardan destek istiyoruz”

Bugüne kadar dışarda hiç çalışmadığını ve yapılan bu çalışmada yer aldığı için mutlu olduğunu dile getiren Saliha Tamir ise, “Böyle bir işten de gurur duyuyorum. Hem kendimden hem de belediyemden. Bu konuda birçok kişi bizi destekliyor. Çevremizin ve özellikle kadınların bizi desteklemesini istiyoruz” ifadesinde bulundu. Kadınların birbirine yardımcı ve destek olduğu takdirde başarılı olabileceğini belirten Seniha, “Bütün kadınların gelip pazarımızı görmelerini bize destek vermelerini istiyoruz. Birbirimize katacağımız çok şey var” diye konuştu.

“Kadında özgüveni arttırıyor”

Bu tür projelerin kadınların çalışma alanlarının genişlemesi açısından önemli olduğuna değinen Organik Ürünler Teknikeri Hatice Süleymanoğlu, “Çalışma alanlarının genişlemesini sağlıyor bu da kadınlarda özgüven oluşmasını sağlıyor” dedi.

Hatice, “Maddi olarak kendilerine imkan doğuyor. Bu tür pazarlar sadece Amed ile sınırlı kalmamalı birçok ilçe ve beldelerimizde de böylesi çalışmalar yapılmalıdır. Belediyelerin bu tarz çalışmalar yapmasıyla kadınların çok daha güzel işler başaracaktırlar. Kadınların daha güçlü olabilmesi için birbirlerini desteklemeleri gerekiyor. Pazarın sadece kadınlardan oluşması kadınların kaynaşması açısından önemlidir” diye konuştu.

Pazarda özellikle organik ürünlerin satılmasına dikkat çeken Hatice, “Halkımızın sağlığı açısından organik ürünlerin satılması önemlidir. Şimdiki ürünlerin çoğunda kimyasal etkisi çok fazla ancak bu pazara ürünler köyden yani doğal ortadan getirilip satılacak” dedi.

Kürdistan'da son zamanlarda kanserden kaynaklı ölüm oranın yükselmesinin organik olmayan yani kimyasal katkılı ürünlerin tüketiminin etkili olduğunu ve halkın organik ürün tüketimine önem vermesi gerektiğini belirten Hatice, pazarda naylon poşet yerine kağıt poşetlerin kullanılacağını bunun da hem doğa açısından hem de sağlık açısından önemli bir durum olduğunu söyledi.

“Türkiye'de bu bir ilk”

Ekonomik olarak hem sistem hem de aileler tarafından çalışmaları engellenen 18-50 yaş arası kadınlara yönelik olan bu proje için uzun bir çalışma yürüttüklerini belirten Bağlar Belediyesi İstihdam Masası sorumlusu Saniye Varlı, “Bu çalışma azda olsa bazı kadınlarımızın mağduriyetini aşmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz” dedi. Kadınlara kendi yaptıkları ürünleri satabilecekleri bir pazarın oluşturulması ile ekonomik olarak kadınların rahatlamasını sağlayabileceklerini ifade eden Saniye, bu durumun kadının sosyal yaşamı üzerinde de etkili olabileceğini ve böylece bir pazar kurulmasına karar verdiklerini söyledi. Kadınların yoğun talep gösterdiği pazarın 16 Ağustos'ta açılacağını belirten Saniye, “Bu kadınların içinden ekonomik durumu en kötü durumda olan kadınlarımıza öncelik verdik, bunu da yine kura çekilişi ile yaptık.  Kadın ne kadar yaşamla bir bütünlük içinde olursa o zaman yaşam daha iyiye gidecektir” diye konuştu.

İlk pazar çalışmalarının başarı ile sonuçlandığı takdirde ikinci bir pazar yeri oluşturacaklarını dile getiren Saniye, “Kürdistan'da ve Türkiye'de bu tarz bir Pazar yok. Çalışmalar esnasında kadınlarla yaptığımız görüşmelerde çok güzel ve farklı diyaloglar ortaya çıktı. Kadınlar bu tarz çalışmalardan mutlu olduklarını dile getirdi” dedi. Yaşam içinde kadınların zorluk çektiğini dile getiren Saniye, kadının kendi işinde çalışması yaşam içerisinde çok daha rahat olmasına neden olacağını belirterek sözlerine son verdi.

HABERE YORUM KAT