1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tüm dengeler sarsıldı
Tüm dengeler sarsıldı

Tüm dengeler sarsıldı

DTK'nin Diyarbakır'da düzenlediği “Diplomasi ve iç barış” konulu konferans başladı.

A+A-
DTK'nin Diyarbakır 'de düzenlediği “Diplomasi ve iç barış” konulu konferans başladı. Konferansta bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak, yüzyıllarca Kürt halkının kaderinin kapalı kapılar ardında belirlenmeye çalışıldığını belirterek, "Bu oyunlar ve planlar 21. yüzyılda yerle bir olmuştur. Tüm dengeler sarsılmıştır" diye konuştu.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen "Diplomasi ve iç barış" konulu konferans Diyarbakır Sümer Park Resepsiyon Salonu'nda DTK, BDP, Sivil Toplum Örgütleri ve bölgedeki kanaat önderlerinin katılımı ile başladı.
 
Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan konferansta divan üyeleri seçilirken, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür katılımcıları selamladı.
 
DİPLOMASİ VE İÇ BARIŞ
 
Konferansın açılış konuşmasını ise, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak yaptı. Konuşmasına Paris'te katledilen Kürt Diplomatı Fidan Doğan'ı anarak başlayan Kışanak, Doğan'ın Kürt halkının en bilinen diplomatlarından biri olduğunu söyledi. Kışanak, "Verilen tüm emeklere karşılık sürekli Kürt halkının dünyaya açılan kapıları kapatılmaya çalışılıyor. Ortadoğu'da büyük acılar yaşayan halklardan biri olan Kürtlere, kapalı kapılar arkasından oyunlar oynandı. Ama bugün bu 21. yüzyılda planları ve oyunları artık yerle bir olmuştur. Tüm dengeler sarsılmıştır" diye konuştu.
 
TÜM PLANLAR BOZULDU
 
Ortadoğu'da iktidar odaklarının tüm planlarının bozulduğunu ifade eden Kışanak, artık yeninin oluştuğu bir dönemin başladığına dikkat çekerek, "Bir halk olarak Kürtler onurlu ve özgür bir yaşama doğru yol aldı. Kürt halkının varlığı Kürdistan ile sınırlı değildir. Demokratik değerlere en yakın olan halktır Kürtler.
 
DOĞU VE BATI SENTEZİ
 
Doğu ve Batı sentezi oluşacak ise, bu buluşmayı Kürt halkı sağlayacaktır. Bu sorumluluk ile tartışmalarımızı sürdürmeliyiz" dedi. Kışanak'ın konuşmasının ardından konferans basına kapalı olarak devam etti. Konferansın sonuç bildirgesinin yarın açıklanması bekleniyor.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT