25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,983
  %0.62
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29

Tüketici her açıdan korunmalı

Tüketici her açıdan korunmalı

16 Mart 2013 Cumartesi 19:44

Diyarbakır Barosu Çevre ve Tüketici Hakları Komisyonu, tüketici hakları konusunda yapılan yasal düzenlemenin yeterli olmadığını belirterek, yasaların tüketiciyi her açıdan koruyabilecek şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı.

5 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan Diyarbakır Barosu Çevre ve Tüketici Hakları Komisyonu üyesi Fırat Üger, Türkiye'de 1995 yılında çıkan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un değişen teknoloji, serbest piyasa koşulları, arz, talep dengeleri, küreselleşen dünyada yeni ve tüketici aleyhine meydana gelen fiili durumlar karşısında yetersiz kaldığını belirterek, "Bu yetersizlik 4822 sayılı yasa ile büyük bir oranda giderilmeye çalışılmış ise de hukuki düzenlemeler yetersiz kalmıştır. Mevcut durum karşısında çeşitli sivil toplum örgütleri tüketicinin korunması amacıyla bu konuda çalışmalar yapmışlardır" diye konuştu. 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun ise tüketicinin beklentilerini karşılamaktan uzak bir anlayışla ortaya konulduğunu söyleyen Üger, "Çünkü yasada her ne kadar amaç tüketici mağduriyetinin önüne geçmek olarak ortaya konmaya çalışılmış ise de asıl amaç aslında bankaların batık alacaklarını tahsil etmenin önünü açmaya çalışma gayreti olmuştur" şeklinde konuştu.
 
'Tüketicilere yönelik çalışmalarımızı geliştirmek amacındayız'
 
Üger, Diyarbakır Barosu olarak amaçlarının Avrupa Birliği sürecinde tüketicilere yönelik çalışmalar yapmak olduğunu ifade ederek, "Bunun yanında Birleşmiş Milletler tarafından da benimsenen, evrensel kabul gören, tüketicinin temel gereksinimlerinin giderilmesi hakkı, güvenlik ve güven duyma hakkı, mal ve hizmetlerin serbestçe seçilmesi hakkı, bilgi edinme hakkı, sağlıklı bir çevreye sahip olma haklarını göz önüne alarak sosyal ve iktisadi hayattaki gelişmeler karşısında tüketiciyi daha etkin bir şekilde korumaktır. Ayrıca hedefimiz 4077 sayılı kanunun amacı olan kamu yararına uygun olarak tüketicinin ekonomik çıkarlarını koruyucu, aydınlatıcı, eğitici, zararlarını tazmin edici çalışmalar yapmak ve bu konudaki politikaların oluşturulmasına da daha etkin olarak katılımda bulunmak ve bilinçli tüketici portföyünü geliştirmek ve genişletmek olacaktır" diye konuştu.

Okunma Sayısı : 8147
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com