1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TÜİK'te RİP tanıtım semineri
TÜİK'te RİP tanıtım semineri

TÜİK'te RİP tanıtım semineri

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında, Diyarbakır'da bulunan kurum ve kuruluşlara yönelik tanıtım semineri düzenledi.

A+A-

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla seminer gerçekleşti. Seminerde TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras ve TÜİK Uzmanı Erdem Fidan, TÜİK ve RİP hakkında tanıtıcı bilgiler aktardı. İstatistiklerin çok emek sarf edilerek elde edildiğine dikkat çeken Uras, RİP sayesinde verilerin daha hızlı ve daha az maliyetle üretilebileceğini, resmi istatistiklerin üretiminde ve yayımında karşılaşılan mükerrerliklerin önleneceği, cevaplayıcı yükünün azaltılacağı, kamuda insan gücü ve kaynak tasarrufunun sağlanarak resmi istatistiklere olan güvenin daha da arttırılmasının amaçlandığını söyledi. Uras, RİP kapsamında yer alan kurum ve kuruluşların, yapmış oldukları çalışmalarla ilgili standartlara uygun veri tabanları oluşturmaları gerektiğini, oluşturulan veri tabanlarından alınacak idari kayıtların resmi istatistik haline getirilmesinin planlandığını söyledi.

Uras'ın ardından söz alan TÜİK Uzmanı Erdem Fidan ise RİP'in işleyişi ve içeriğiyle ilgili bilgiler aktardı. Katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla devam eden seminerde ayrıca Diyarbakır ve Şanlıurfa illerine ait istatistiksel verilere de yer verildi.

HABERE YORUM KAT