1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TÜİK anketleri web'den yanıtlayacak
TÜİK anketleri web'den yanıtlayacak

TÜİK anketleri web'den yanıtlayacak

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) iş yerlerine yönelik yaptığı araştırmalar artık web sitesi üzerinden yanıtlanacak.

A+A-

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, iş yerlerine yönelik araştırmalarda artık web uygulamalarına geçilmeye başlandığını açıkladı.

5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca çeşitli konularda sayım ve anket düzenlediklerini belirten Uras, web uygulamaları ile zaman ve ekonomik anlamda tasarruf sağlanacağını söyledi. Uras, “İş yerlerine yönelik olarak yapılan araştırmalarımız daha önce internet üzerinde geliştirilen uygulamalar yoluyla ve ayrıca e-posta ve kağıt ortamında yapılıyordu. Tekonolojiye ayak uydurmak amacıyla ve anılan Kanunun 8. maddesindeki 'İstatistiki birimler, ülkenin ekonomi, sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim, teknoloji ve ihtiyaç duyulan diğer alanlardaki resmi istatistikleri üretmek üzere, Anayasa'da belirlenen temel haklar ve ödevler çerçevesinde, kendilerinden istenen veri veya bilgileri, başkanlığın belirleyeceği şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak ücretsiz vermekle yükümlüdür' hükmü çerçevesinde, iş yeri bazındaki araştırmalarımızın bundan sonra sadece internet üzerinden geliştirilen uygulamalar ile yürütülmesine karar verildi” dedi.

Uygulamanın “Perakende Ticaret Sektörü Aylık Eğilim Anketi 2014, İnşaat Sektörü Aylık Eğilim Anketi 2014 ve Hizmet Sektörü Aylık Eğilim Anketi 2014” çalışmaları için hayata geçildiğini anlatan Uras, “Bölge müdürlüğümüze bağlı Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde ki iş yerlerine tutanak karşılığında şifreleri verilerek, uygulamanın kullanımı personellerimizce anlatılacak. Önümüzdeki aylardan itibaren iş yerleri, uygulamayı kendileri kullanacak. Personellerimizde girilen bilgileri sistem üzerinden kontrol edecek” diye konuştu.

Uras, uygulamayla ilgili yaşanacak sıkıntıları gidermek amacıyla bölge müdürlüğünde personeller görevlendirildiğini ifade etti. Verilerin gizliliğine de değinen Uras, “Alınan veriler sadece istatistik anlamında kullanılmak amacıyla toplanılmaktadır. Veri gizliliği 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu kapsamında teminat altına alınmıştır. Bu bilgiler idari, adli ve askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişilere verilemez, istatistik amacı dışında kullanılamaz” şeklinde konuştu.Uras, kanun gereği istenilen bilgileri vermeyen firmalar hakkında da idari para cezası uygulanacağını da sözlerine ekledi.

(YRT-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT