1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tügik'ten Güneydoğu çıkarması
Tügik'ten Güneydoğu çıkarması

Tügik'ten Güneydoğu çıkarması

DİYARBAKIR - Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ile Yönetim Kurulu üyeleri Diyarbakır'da bir araya geldi.

A+A-
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen TÜGİK Başkanı Erkan Güral ve beraberindekiler, basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, bölgeye yapılan yatırımlar, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Bugüne kadar ekonomik çalışmaları ön planda tuttukları için ekonomik verilerin kendileri için önemli olduğunu anlatan TÜGİK Başkanı Erkan Güral, bu veri arasında Türkiye'nin gündeminde olan işsizlik verileri olduğunu söyledi. İşsizliğin özellikle 2008 yılından sonra artan miktarının düşürülmesi yönünde TÜGİK olarak neler yapabilecekleri konusuna aylarca süren bir çalışma yaptıklarını aktaran Güral, özverili, girişimcilik sürecinde girişimcilik sürecinde ülke ekonomisindeki katkıyı artırmak ve işsizlik sayısının azaltılması yönünde faaliyetler yürüttüklerini ifade etti. Sosyal konuları da ele aldıklarını belirten Güral, "Ülke olarak moral ve motivasyona ihtiyaç duyduğumuz günler oldu. Üyelerimizi cesaretlendirmek, onların moral ve motivasyonlarını artırmak yönünde çalışmalarımız oldu" dedi.
 
Güral, geçen yıl Diyarbakır'da yapıkları beyaz mendil etkinliklerine de değinerek, "2013 yılının Mart ayında beyaz mendil projesini Diyarbakır'da başlattık. Çözüm süreci çalışmalarının ve günümüze kadar gelen bir gayret, katkılar ve insanımızın gerek ekonomik gerek sosyal alanda daha ferah yaşaması anlamında anlamlı olan bir projeydi" diye konuştu.
 
"GÜN BİR VE BERABER OLMA GÜNÜDÜR VE MORALİMİZİN EN YÜKSEK OLMA GÜNÜDÜR"
 
Bölgenin en çok ihtiyacı olan moral ve motivasyonun sağlanması için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini ifade eden Güral, şunları söyledi: "Çözüm süreci çalışmalarımızla birlikte biz sadece Diyarbakır'da bulunmadık. Bölgenin birçok iline giderek, oradaki basın mensupları, iş dünyasıyla bir araya geldik. İşin neticesinde hepimizin ihtiyacı olan bir güven ortamıdır. Güven son derece önemlidir. Çünkü burada yaşanan en ufak bir sorun, İstanbul, Trabzon ve İzmir'de hissediliyor. Hepimiz aynı topraklarda yaşıyoruz. Hepimizin birbirimize çok ihtiyacı var. Gün bir ve beraber olma günüdür ve moralimizin en yüksek olma günüdür. Bunu da birbirimize tutunarak, destek vererek sağlayabiliriz. Hepimiz bu topraklarda aynı amaç uğruna yaşıyoruz. Kardeşçe, barışçıl bir ortamda ekonomimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunu yapabiliriz ve yapacağız." 
 
"BUNLAR İKİ GÜNDE GERÇEKLEŞİYOR AMA BU YARALARIN SARILMASI ÇOK UZUN ZAMAN ALIYOR"
 
Bölgede yaşanan olayların ardından esnafın bankalardan kredi alma sorununa da değinen Güral, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaşadığımız bu nahoş olaylar, bankaların esnafımızı kredilerde faydalandıramama bir durum söz konusu. Bu konuyu çok iyi ele almamız ve iyi bir şekilde işlememiz gerekiyor. Çünkü esnafımız eğer, kredilerden faydalanamazsa, işleri büyütmesi anlamında yol alması zor olacaktır. Burada olmak, burayı yakından görmek, uzaktan gazetelerde buralara bakmak bir olmaz. 6-7 Ekim olaylarında yaşanan süreç, maalesef bölgemize çok ciddi ekonomik ve tamiri zor olan sosyal alanda çöküntü yaşattı. Bunlar iki günde gerçekleşiyor ama bu yaraların sarılması çok uzun zaman alıyor. Bu tür sıkıntılı olayların yaşanmamasını temenni ediyorum. Bunun yaşanmaması için bizlerin de yapması gereken, birbirimize güç ve kuvvet vererek bu sıkıntıları aşmamız gerekiyor."
 
 
"GÜNEYDOĞU GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI DERNEĞİ"
Toplantıda konuşan Güneydoğu Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Tanzer Polat Yılmaz ise toplantının önemine işaret ederek bölgenin yaşadığı sorunları dile getirdi.
 

YILMAZ:"DERNEĞİMİZ HAYIRLI OLSUN"

Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü "Bugün, özelde Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Diyarbakır, genelde ise tüm ülke için önemli bir başlangıca imza atmak üzere bir araya geldik. Sayın Genel Başkanımız Erkan Güral Beyefendi ile Güney ve Güneydoğu Genç İş Adamları Federasyonu Başkanı Sayın Abdulkadir Akboz Beyefendinin fitilini yaktığı ateş her biri kendi alanında başarılı bir grup girişimci ruhlu iş adamını bir araya getirdi ve bu birliktelikten Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği doğdu. Daha önce birbirini tanıyan ya da tanımayan bu işadamları kolektif aklın üstünlüğüne, bilgi ve cesaretin dinamizmine ve en önemlisi birliktelikten doğan karşı konulamaz güce inandılar. Her birinin yaşadığı ile, bölgeye ve ülkeye dair hayalleri ve katmak istedikleri vardı. Her biri bu topraklarda, bu toprağın insanlarına iş, aş ve gelecek sağlama adına çalışıyor, derdiyle dertlenip sevinciyle mutlu oluyordu. İnsanlık tarihinin kadim medeniyetlerinin beşiği bu coğrafyanın parlak geçmişiyle hak ettiği noktaya gelebilmesi en büyük arzu ve umutlarıydı.  Şikâyet etmenin konforunu değil mücadelenin zorluğunu yaşamayı tercih ettiler ve Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği çatısı altında bir araya geldiler. Hayırlı uğurlu olsun.
 
Bölgemiz bildiğiniz üzere zorlu bir dönemden geçiyor. Yıllardan bu yana çığ gibi büyüyerek bugüne kadar gelen ekonomik ve sosyal sorunlara siyasal çalkantılar ekleniyor. Bölgemizi çepeçevre saran politik fay hatları ekonomik depremler yaratarak, hiç beklenmedik anlarda, iş dünyasının derinden sarsılmasına neden oluyor. Ekonomiye yön veren finans kuruluşları ile kurumsal firmaların bölgeye bakışını değiştirip  yatırımcıya destek heveslerini kırarak bölge iş adamlarının yalnızlaşmasına sebebiyet veriyor. Güneşli havalarda uzatılan şemsiyeler yağmur yağdığında geri çekiliyor. Verilen krediler, siyasal istikrarsızlıklar sonucu geri çağırılarak yatırımcının teminatlı kredi limitleri düşürülmek isteniyor. Bölge iş adamlarının yatırımları sigorta kapsamından çıkartılıp korunaksız hale getiriliyor. Uzun yıllar ve uğraşlar sonucu dişle, tırnakla, alın teri ve bin bir emekle hayat bulan, istihdam sağlayan, ülke ekonomisi için katma değer yaratan göz nuru yatırımlarımız bu olumsuz şartlarda ciddi değer kayıplarına uğruyor. Netice olarak, kendi memleketinde iş yapma hevesi ve motivasyonu kalmayan yatırımcı parasını, beynini ve kalan enerjisini yanına alarak bölgeyi terk etmek zorunda bırakılıyor.
 
Değerli Yöneticiler, Kıymetli misafirler,
 
Ülkemizin en büyük yatırımlarının ve en etkileyici başarı öykülerinin altında Güneydoğulu işadamlarının imzalarını bulabilirsiniz. Bu Güneydoğu insanının ticari cesareti, potansiyeli ve üstün yeteneklerinin en önemli kanıtıdır. Ülkenin her köşesinde bu başarıyı yakalayabilmiş parlak girişimcilerin kendi bölgelerini kalkındıramamalarının tek bir sebebi olabilir. Bölge atmosferinin yatırımların yaşamasına müsaade edecek bileşenlere sahip olmaması.
 
Biz Güneydoğu Girişimci İş Adamları, son dönemde bölgemizde başlatılmış olan çözüm sürecini bu anlamda önemsiyor ve anlamlı buluyoruz. Bu sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını ve biz işadamlarının bölgenin kalkınması adına yapacağımız çalışmaların önünü açmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu süreçte etkili bir sivil toplum kuruluşu olarak üstlenebileceğimiz sorumluluklara hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Çünkü artık kaybedecek zamanımız yok. Ayakta kalmak için çabalamaktan, yerinde sayarak en azından mevcudu korumaya çalışmaktan yorulduk. İş yaşamımızın en enerjik ve verimli dönemini büyüyerek, gelişerek, yeni değerler yeni eserler yaratarak geçirmek ve çocuklarımıza kendimize dair başarı öykülerini miras olarak bırakmak istiyoruz. Çözüm sürecinin sağduyuyu hakim kılarak neticeye varabileceğine inanıyoruz. Çözümün masada ve müzakereyle sağlanabileceğini düşünüyoruz. Ve şunu biliyoruz ki iş adamlarının asıl işi bu sürecin inşallah çözümle sonuçlanmasının ardından başlayacak. Sosyal ve ekonomik yaralar kapatılacak ve hummalı bir çalışma içine girilecek. Bizler işte bu sorumluluk ve görev bilinciyle topluma dair her alanda objektif, siyasetten uzak, sosyal ve ekonomik çalışmalar yürütmek adına bir araya geldik, sizlerin huzurlarındayız.
 
Özellikle toplumun dezavantajlı kesimlerine, gençlere, kadınlara yönelik istihdam sağlayıcı projeler yürütmek arzusundayız. Eğitimin şart olduğu gerçeğinin lafta kalmaması gerektiğine inanmaktayız. Meslek edindirme ve ekonominin ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim programlarına öncülük etmek istiyoruz. Bölge iş adamlarımızın uluslar arası piyasalara açılmasına yönelik etkinlikleri organize etmeyi ve bölge firmalarının bu platformlarda bilinirliliğini arttırmayı hedefliyoruz. Bölgenin pozitif ayrımcılık yaklaşımıyla ele alınması ve bu bağlamda yeni desteklerle güçlendirilmesi adına baskı unsuru olarak çalışmayı kendimize görev addetmiş bulunmaktayız.
 
Tüm bu hedefler doğrultusunda siz değerli büyüklerimiz ve sizlerin başarılarından feyiz alacağımız muhakkak. Sözlerime son verirken tüm kurucu üye arkadaşlarım adına sizlere bir kez daha teşekkür ediyor, bugün bizleri yalnız bırakmayan tüm basın kuruluşları temsilcilerine ve kıymetli misafirlere şükranlarımı sunuyorum. Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği hayırlı uğurlu olsun, Allah bizleri utandırmasın."
 

HABERE YORUM KAT