1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TÜGİK heyeti barışa destek için Diyarbakır'a geliyor
TÜGİK heyeti barışa destek için Diyarbakır'a geliyor

TÜGİK heyeti barışa destek için Diyarbakır'a geliyor

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki 50 kişilik TÜGİK heyeti, Çarşamba günü Diyarbakır'ı ziyaret edecek.

A+A-

 Heyet, çözüm süreci sonrasına ilişkin iş dünyasının atacağı adımlara yönelik fikir alışverişinde bulunmak için Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve STK temsilcileri ile bir araya gelecek.

Türkiye genelinde 7 federasyon, 72 derneği ve 10 bine yakın üyesi bulunan TÜGİK Güneydoğu bölgesine özel 'Barış Sonrası 5 yıllık Ekonomik Kalkınma Programı'nın startını Diyarbakır'da verecek. Çarşamba Günü Diyarbakır'a 50 iş adamıyla çıkarma yapacak olan TÜGİK GÜNGİAD ile birlikte hazırladıkları programın detayları hakkında bilgi verecek.

Güneydoğu için hazırlanan bu projeye dünyanın 17 ayrı ülkesinden de katkı sağlandığı, dünyaca ünlü ekonomistlerin ve CEO'ların danışmanlık ettiği kalkınma planının içinde bölgeyi kalkındıracak 21 ayrı proje daha yer alıyor. Projenin detaylarını Diyarbakır'da açıklamayı planladıklarını belirten TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, doğu ve batıdaki işyerlerini buluşturacak 'kardeş fabrikalar' projesi, girişimcilik programları, TÜGİK üyeleriyle özel ticaret networku ve mesleki eğitim gibi çok sayıda proje hızla hayata geçirileceğini belirterek,''

TÜGİK olarak sosyal ve siyasal sorumluluklarımızı dayanışma ruhu ile yerine getirerek, toplumun ekonomik ve kültürel gelişmesine katkıda bulunmayı vazgeçilmez bir hedef olarak görmekteyiz. Hepimizin bildiği üzere, ilerlemekte olan bir çözüm süreci var. Bu çerçevede iş dünyasının hareket biçimi ve süreç sonrasına yönelik atacağı adımların çok büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.”dedi.

Barışa inançlarının tam olduğunu ifade eden TÜGİK Başkanı Güral,' "Siyasiler tarihi riskler alarak ve büyük cesaret örneği sergileyerek bu süreci başlattı. İş dünyası ve STK'lar olarak biz de risk almalıyız. Yerimizde oturursak Türkiye'ye haksızlık yaparız. TÜGİK'e üye 10 bine yakın işadamı da bu süreçte elinden geleni yapacak."dedi.


Başkan Güral, “TÜGİK olarak, süreç sonrasındaki dönemde üyelerimizle birlikte Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ekonomiyi geliştirmek ve istihdamı yükseltmek için ne tür çalışmalar yapabileceğimize yönelik planlamalar yapıyor, fikir geliştiriyoruz. Bölgeye nasıl destek verebileceğimizi, ne gibi çalışmalar yürütebileceğimize ilişkin çalışmalar içerisindeyiz. Bölgeye yapılan her türlü katkı, ülkeye yapılmış olacaktır. Bu nedenle, çözüm süreci sonrasında iş dünyasının atması gereken adımlara ilişkin fikir alışverişi yapmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret, TÜGİK açısından yapıcı bir çalışma süreci ortaya koymak adına önemli bir başlangıç. Oluşturmayı hedeflediğimiz hareket planı için Diyarbakır'daki temaslarımızın son derece önemli ve belirleyici olacağına inanıyorum.”dedi.

TÜGİK Genel Başkanı Güral, “TÜGİK olarak amacımız, çözüm süreci sonrasına yönelik en doğru planlamayı yapmak, doğru sektörlerde yatırımı yönlendirmek ve istihdam yaratarak bölge ekonomisine katkı sağlamak,” dedi.

HABERE YORUM KAT