1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TÜGİAD heyeti Baydemir'i ziyaret etti
TÜGİAD heyeti Baydemir'i ziyaret etti

TÜGİAD heyeti Baydemir'i ziyaret etti

Türkiye Genç İşadamları Derneği Genel Başkanı Ali Yücelen, yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye'nin dört bir yanındaki genç işadamlarından oluşan 60 kişilik heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal ile yönetim kurulu üyelerinin de eşlik ettiği TÜGİAD heyetini Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir güllerle karşıladı.

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, güzel karşılamadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sizin nezaketiniz ve zarafetiniz dillere destan. Şahit olmaktan mutlu olduk” dedi. Diyarbakır'da girişimciliğin geliştirilmesi ile ilgili bir çalışma yürüttüklerini bu konuda bilgi ve destek talebinde bulunan Yücelen, GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal'la beraber yaklaşık altı aydır çalışma yürüttüklerini söyledi. Genç girişimcilerin ufkunu açmak ve kendileri ile birlikte çevresini kalkındırmak için çaba gösterdiklerini anlatan Yücelen, eğitim programlarının sempozyumlar serisi olarak ve ödüllü yarışmalar şeklinde düşündüklerini söyledi. Yücelen ileride Girişimcilik Merkezi Projeleri düşündüklerini belirterek, bu doğrultuda Dicle Üniversitesi ile de görüşeceklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek 8 bin yıldan bu yana yaşamın hiç kesintiye uğramadığını ve bu süre boyunca Diyarbakır'ın hep üretim ve ticaret üssü haline geldiğini söyledi. Bu bağlamda Hevsel Bahçeleri'nin halen bir üretim merkezi olduğunu anlatan Baydemir, “Diyarbakır'ın muazzam bir kültürel birikimi ve çeşitliliği bulunuyor, ufku geniştir, müthiş bir vizyona sahiptir ve kentin dinamikleriyle birlikte Diyarbakır'ımızı tüm Ortadoğu coğrafyasının kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi haline dönüştürmek çabasını ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Son 100 yılın ve özellikle de 30 yılın ülkede olduğu gibi kendileri açısından da travmalarla dolu olduğunu anlatan Baydemir, “Ülkenin yaşayanı olarak, Kürtler olarak, Türkler olarak çok şey yitirdik. Galiba yitirdiğimiz bir şey daha var ki oda birbirimize uzun süredir dokunamamak. Birbirimize dokunmadığımız tek bir insanımızın kalmamalı diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TÜGİAD'ın ziyaretini “kardeşlik hukukunun inşası” olarak değerlendirmek istediğini ifade eden Baydemir, “Bana göre ekonomik ve sosyal kalkınma olmadan özgürlük olmaz. Ekonomik kalkınma olmadan bana göre demokrasi yurttaş davranış biçimi haline dönüşmez” dedi.  İnsanların “Benim kaybedecek neyim var?” diye söylemesinin çok ciddi bir tehlike olduğunu anlatan Baydemir, insanların onurlu bir kazancı, alın terinin karşılığını almaları ve kazançlarının olması gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'ı üretim ve ticaret üssü yapalım

Diyarbakır'ın kamu, sivil girişimler ve iş dünyasının 100 yıl öncesinde olduğu gibi Diyarbakır'ı tekrar üretim merkezi yapma arzusunda olduğunu ilan eden Baydemir, “Diyarbakır'ın kapısı ve yüreğimin kapısı 24 saat sizlere açık, girişimcilerimize açıktır. El birliği ile bir kez daha bu kenti hak etmiş olduğu üretim merkezine, ticaret üssü haline dönüştürelim” dedi. Organize Sanayi Bölgesi'nin ikinci etabının hazırlık çalışmalarının bitmek üzere olduğunu Tekstil Kent'in arazi tahsisinin gerçekleştirildiğini, Lojistik bölge oluşturma çalışmalarının yapıldığını anlatan Baydemir, “Şu anda Diyarbakır kendisi değil tüm komşu kentlere ve bölgeye hitap edecek bir ticaret alanı oluşturuldu. Bütün girişimci arkadaşlarımı Diyarbakır'a davet ediyorum. Ayrıca yerel girişimcilerle ortaklıklar kurmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Yeteri miktarda travma yaşadıklarını tüm Ortadoğu halklarının ortak kaderinin birlikte yaşamaktan geçtiğini anlatan Baydemir, “Travmalardan dersler çıkararak aydınlık bir geleceği inşa etmenin çabasını ortaya koymamız lazım. Aydınlık bir geleceği ortaya koymamızın önemli etkenlerinden biri de ekonomik kalkınmanın, istihdam olanaklarını yaratmanın paydaşı olmaktır. Böylelikle de barışın ve kardeşlik hukukunun da paydaşı olmuş oluruz” dedi.

9 aydır cenaze kaldırmıyoruz

“Ateş düştüğü yeri yakıyor. Rabbimden dileğim kimsenin evine ateş düşmesin, kimsenin yüreği yanmasın” diyen Baydemir Kürt sorunu bağlamında 9 aydır çatışmasızlığı ve insanların yaşamlarını yitirmediği bir atmosfer yaşandığına işaret etti. Baydemir, “Bunun kıymetini bilmemiz lazım ve nihai kılmamız gerekir” dedi. Çok önemli bir fırsat yakalandığını bunun heba edilmemesi gerektiğini bunun için de herkesin sorumluluk alması gerektiğini ifade eden Baydemir, “Sizler bu ülkenin çok etkili dinamiklerisiniz, bunu hissetmek ve bir daha da nüksetmemesi için çabalarımızı ortaklaştırıp yükseltmemiz gerekiyor. 9 aydır ne Diyarbakır'da cenaze töreni yapılıyor ne de İstanbul'da, Ankara'da, Bursa'da cenaze töreni yapılıyor. Bunu ilelebet kılmamız gerekiyor” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, Baydemir'e bir çini tabak armağan ederken, Baydemir de Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel mekanlarının resmedildiği bir çini tabak hediye etti. Baydemir, genç adamları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT