1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tuğgeneral Bahtiyar Aydın davasında ifade verdi
Tuğgeneral Bahtiyar Aydın davasında ifade verdi

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın davasında ifade verdi

Lice’de 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili açılan davada yargılanan emekli Albay Eşref Hatipoğlu, 18 Eylül'de verdiği ifadeye tüm suçlamaları da red

A+A-

Hatipoğlu verdiği ifadede Bahtiyar Aydın cinayetini de anlattı.Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde, 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin açılan dava 20 yıllık zaman aşımının dolacağı gün hazırladığı iddianame kabul edildi.

“Taammüden öldürme”, “halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik”, “cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklardan, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu, 18 Eylül'de verdiği ifadeye tüm suçlamaları reddetti. Hatipoğlu ifadesinde, dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın nasıl öldürüldüğünü de anlattı.
 
Emekli Albay Hatipoğlu ifade verdi


Üçüncü celsesi 7 Ekim'de yapılacak olan dava kapsamında, emekli Albay Eşref Hatipoğlu, avukatı Mehmet Eren Turan ile asker ve sivil polis korumalarıyla, geçen 18 Eylül'de İzmir Adliyesi'ne gelip davanın görüldüğü mahkemede ifade verdi. Hatipoğlu'nun, Nurettin Küdür başkanlığındaki mahkeme heyetine verdiği 9 sayfadan oluşan ifadede çarpıcı bilgiler yer aldı.

Emekli Albay Eşref Hatipoğlu'nun avukatı Mehmet Eren Turan'ın, ifadenin alındığı gün mahkemeye dilekçe verip, müvekkillinin sağlık problemleri olduğunu, son günlerde artan olaylar nedeniyle günsüz savunmasının alınmasını istediği, can güvenliğinin tehlikede olduğunu, kendisinin adliyede bulunduğunu belirttiği kaydedildi. Mahkeme heyetinin de sanığın sağlık sorunları ve can güvenliğiyle ilgili endişeleri göz önüne alıp duruşma günü beklenmeksizin ifadesini aldığı ortaya çıktı. Eşref Hatipoğlu, ifadesinde, o dönemde Diyarbakır İl Jandarma Komutanı olduğunu, 1992 Eylül ayında göreve başladığını, burada 3 yıl süreyle görev yaptığını ve Ankara'ya tayin olduktan bir yıl sonra da emekli olduğunu anlattı. Emekli olduktan sonra koruma altına alındığını, ölüm tehditleri devam ettiğini, şu anda yine koruma altında sınırlı olarak yaşadığını belirtti.
 
Hatipoğlu, Bahtiyar Aydın cinayetini şöyle anlattı:


"Diyarbakır'a gittiğim 1992'de pkk olayları tavan yapmıştı. Akşam sonrası hayat duruyordu, sokaklar bomboştu, yaygın şekilde pkk vardı. Şehirlerarası otobüsler ve özel araçlar hiçbir tarafa gidemiyordu. Bu durum 4-5 ay sonra değişmeye başladı. Kısmen azalmaya başladı. Amerika'da özel dersler gördüm. O nedenle birliğimde başarı sağladım. Göreve başladığımda Diyarbakır'da silahlı pkk sayısı 2 bin 500 civarında idi. Ayrıldığım zaman yaklaşık 150'ye inmişti. Benim dönemimde sokaklarda vatandaşlar gezebiliyordu, şehirlerarası otobüsler çalışıyordu. Haftanın 5 günü Lice, Kulp, Hazro, Ergani, Dicle, Hani, Kocaköy ve Silvan ilçelerinde görev yapıyordum. Özellikle Lice ve Kulp'ta yoğun pkk olayları vardı.PKK'lıların çoğu dağda idi. Mobil olarak geziyorlardı. Göreve başladığım ilk haftada Kulp Adliyesi'nin lojmanlarını bastılar, hakim ve savcıyı öldürdüler.

PKK'nın kamu kurumlarına yaptıkları saldırılarda şehitler verdik. Diyarbakır'dan önce Kızıltepe Komando Tabur Komutanlığı, Şırnak'ta pkk ile ilgili il jandarma ve hudut komutanlığı yaptım. Hayatımın ve görevimin büyük bölümü pkk olayları ile geçti. Bizim karakolların istihbaratından aldıklarımızı değerlendiriyoruz. Lüzum gördüğümde keşif yapıyoruz. Doğruluğuna inandığımız zaman plan yapıyoruz. Üst bölge komutanlığına yazıyı sunup, operasyonun bütün ayrıntılarını belirtiyoruz. Olur gelincede operasyona çıkıyoruz.

Bazen takviye özel birlikler ve helikopter istiyoruz. 21 Ekim 1993 günü hazırladığımız plana bölgeden onay geldi. İki yer için operasyon planı hazırlamıştık. Bunlardan bir tanesi Batman Çayı Vadisi'dir. Buraya Batman ve Diyarbakır birlikleri gidecek, başlarında ben olacaktım. İkincisi Lice İlçesi'nin güneyindeki Dibek Köyüne yakın, büyükkayalıklar bulunan kesik arazide PKK'nın gücünün olduğunu tespit ettik. Oraya da Lice'de konuşlanan alayın emrine verilen bir piyade taburu vardı. Onun emrine iki tane komando taburu verildi.

Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın Paşa ile görüşme yapıldı. Bahtiyar Aydın, her iki operasyonu kendisi gelip görecekti. Kulp'tan operasyonları idare edecekti. Operasyon için hazırdık. 22 Ekim'de operasyon için bölgeye Bahtiyar Aydın ve benim de bulunduğum helikopter ile gittik. Havada diğer takviye ekiplerin gelmesi için dolaşıyorduk. Asayiş Komutanlı'ğının hareket merkezine 'F-16'ları bekliyoruz' dedik. Uçakların Kuzey Irak'a gittiğini bildirdiler. Uçakların gelmeyeceğini anladık. 'Süper kobra helikopteri gönderelim' dediler. Havada yaklaşık 30 dakika hep tur attık. 'Helikopterleri Kuzey Irak'a gönderiyoruz, başınızın çaresine bakınız' dediler. Bahtiyar Paşa ile durum değerlendirmesi yaptık. Lice'nin doğusunda bulunan komando birliğine inmeye karar verdik."
 
‘Tanklarla mahalleye top atışı yaptık’


Daha sonra sorumlu komutana tanklarla mevzileri vurup vuramayacağını sorduklarını anlatan emekli Albay Eşref Hatipoğlu şöyle devam etti: "O da vurabileceklerini söyledi. Tankları Lice ve Kulp ana yolu üzerinde konuşlandırdık. Harekata giden birliklere destek yapacaklardı. Amacımız pkk'ya engel olmaktı. Saat 08.00'de Bahtiyar Paşa operasyona başlama emri verdi. Lice'nin 8 kilometre güneyindeki mahalle top atışı başlattık.

Burası PKK'nın kümelendiği yer idi. Onları tesirsiz hale getirmek istedik. Burayı toplarla ve halı bombardımanı ile bombaladık. Bulunduğumuz jandarma komando bölüğünün bahçesine roket ve mermiler düşmeye başlayınca, şaşırdık. Bu roketi bizim askeri birliklerin atması mümkün değildir. PKK tarafından atıldığını farkettik. Üç yönden mermiler düşmeye başladı. Herkes siper aldı. Ateş gelen yere askerlere G-3 piyade tüfeği ile ateş etmelerini söyledik. Paşa ile tekrar görüştük. Lice halkı, bizim pkk'ya ateş ettiğimizi biliyordu. Bizi caydırmak için taciz ateşi yapıldığını değerlendirdik. Halbuki olay böyle değilmiş.


Hemen zırhlı araç ZPT'ye (zırhlı personel taşıyıcı) bindik. Yanımda üsteğmen vardı. Şehrin içinde keşfe çıktık. Başımızda çelik başlık vardı. Zırhlı araca yoğun ateş edildi. Örgütün kullandığı kalaşnikof ile atış yapıldı. Mermiler zırhlıya vurdu. Çekirdekleri parçalandı, üsteğmen yüzünden, ben de başımdan yaralandım. Atışlar Cantürk Camisi'nden geliyordu. Yoğun bir şekilde ateş altında kaldık. Bütün esnaf dükkanını kapatmıştı. Etrafta da hiçbir özel araç yoktu. Okullar açılmamış, devlet dairelerine kimse gelmemişti. İşin çok vahim olduğunu anladık. Basit bir taciz olmadığını, doğrudan doğruya birliği yok etme niteliğinde olduğunu anladık. Ben tekrar yaralı olarak bölüğe döndüm. Örgütün Lice'yi ele geçirme planı yaptığını tespit ettik.

Bahtiyar Paşa'ya durumu anlattım. En yetkili burada siz varsınız, eğer PKK örgütü Lice'ye hakim olursa Türkiye'de büyük olaylar olur diye anlattım. Bunun için de plan değişikliği yapalım dedim. Operasyona başladık. Polis özel harekat da bize takviyeyle geldi. Örgüt tarafından ilk ateş edildiğinde bölüğün bahçesinde duran helikopter vardı, hedef olmasın diye onu Kulp'a gönderdik. Zırhlı araca ateş edilmesi sonucu Yüksel Baran vurulup şehit oldu. Benim emrimde helikopter yoktu. Havadan Lice'nin üzerinden gezip, vatandaşa ateş etmiş değildir.


Bölge komutanının kurmay başkanı İhsan Batı'ya Bahtiyar Paşa'dan ayrılmamasını söyledim. Bahtiyar Paşa'ya da ortada durmayın, hareket edin veya görünmeyin dedim. Ben iki üç adım attım. İhsan Batı 'komutanım' diye çığlık attı, feryat etti. Geriye döndüğümde Aydın, İhsan Batı'nın kucağında yaralı duruyordu. Sağ gözünün altında mermi giriş deliği, kafasının arkasında da çıkış deliği vardı. Bahtiyar Paşa konuşamıyordu, hemen binanın içine aldık, yatırdık. Zırhlı araca bindirip, yatılı bölge okulunun bahçesinden helikoptere bindirip, hastaneye gönderdik. Diyarbakır'a götürülürken havada şehit olduğu haberi geldi."


Bu olaya kadar emir komutanın Bahtiyar Aydın'a ait olduğunu söyleyen Eşref Hatipoğlu, "Paşa vurulduktan sonra en üst rütbeli ben kaldım. Emir komuta bana geçti. Bundan sonra olayları harekat merkezine, asayiş komutanlığına, Hasan Kundakçı paşaya bildirdim. Kundakçı Paşa, Bölge Valisi Ünal Erkan ile skorsky helikopter ile benim bulunduğum yere geldi. Çatışma sürdüğü için bölüğe inemeden gittiler. Sabaha kadar kaldığımız yere ateş edildi. Başka yerlere operasyona giden birlikler bize takviyeye geldi.

PKK, ilçede halkın içine girmiş, Cantürk Camisine saklanmıştı. PKK kalaşnikofla ateş ediyordu. O tarihte Silahlı Kuvvetlerde kayıtlı bu tür silah yoktu. İfadelerde kalaşnikofla ateş edilme durumu da örgüt üyeleri tarafından olmuştur. Bu silahın sesi ayrıdır. G-3'ün silah sesi ayrıdır. Birlikleri bu nedenle Lice'ye çağırdık. İlçeye hakim olduk. Saat 15.00 sıralarında 2 tane kobra helikopteri geldi. Bu helikopterler havada insanlara ateş etmedi. Çünkü ilçede askerler vardı. Bu helikopterler ilçenin kuzey tarafındaki dağ yamacına doğru pkk'nın çekildiği istikametlere ateş ettiler. Helikopterlerin ateş ettiği yer ilçenin tamamen dışı olup, dağlık alandır. Şehre uzaklığı da 1 kilometredir.
 
‘Sivillerin kimin atışı sonucu öldüklerini bilmem’


Ertesi gün Bölge Valisi ve İl Valisi geldiler, ilçeyi dolaştılar. Lice'nin içindeki dükkanlar ve evler yanmış, hasar görmüştü. Bunları PKK yapmıştır. Örgüt elemaları çekilirken dükkanlar ve evleri yakıp hasar vermişlerdir. Bunu da propaganda amacıyla yapmışlardır. O tarihte Kayseri ve Bolu Komando Tugayı Lice'de yoktu. Tekrar söylüyorum; Bizim birliğimizdeki hiçbir asker, er, subay beyaz toz döküp yangın çıkarmış değildir. Ben de bu konuda hiçbir emir vermedim. Böyle suçlamayı hiçbir surette kabul etmiyorum.

Bu iddialar tamamen iftira ve propaganda malzemesidir. Kalaşnikof ile atılan izli mermi vardır. İzli mermi arkasında fosfor vardır, atıştan sonra bulunduğu yerde yangın çıkarır. Örgütün kullandığı silahlardan çıkan izli mermiden dolayı yangın çıkma ihtimali yüksektir. Müşteki, mağdur ve vekilerinin, askerlerin, kadın ve çocuk öldürme iddia ve beyanlarına katılmıyorum. Bu olaylar tamamen çatışma ortamında meydana gelen olaylardır. Ölen kadın ve çocuklar örgütün silahla atışı sonucu olmuş olabilir. Kimin atışı sonucu öldüklerini bilmem" diye konuştu.


Hatipoğlu ifadesine şöyle devam etti: "Tünay Üstteğmen o tarihte Jandarma İstihbarat Tim Komutanı olarak Asayiş Komutanlığına bağlı idi. Bize bağlı değildi. Bahtiyar Paşa'yı Tünay Yanardağ öldürmüş değildir. Bahtiyar Aydın'ın, Yanardağ'ı kurmay etmemesi iddiası doğru değildir. Tek başına not vermesi mümkün değildir. Bahtiyar Aydın'ın düşük vermesi mümkün değildir.

Belgelendirilmesi gerekmektedir. Tünay Yanardağ'ın devre arkadaşı yüzbaşı vardı. Ahlaksızlıktan askeriyeden tart edildi. Bu kişi Tünay ile görüşmek istemiş. Daha sonra da para istemiş. Tünay da para vermediği için aleyhinde beyanda bulunmuş. Yüzbaşı, Tünay gibi tüm devrelerinden borç para almıştır. Bahtiyar Aydın, Kanas silahı ile uzaktan gelen bir kurşunla vurulmuştur. PKK örgütü tarafından vurulmuştur. O tarihte askeriyede Kanas silahı yoktu. O nedenle Tünay Yanardağ'ın ve başka askerin öldürmesi mümkün değildir. Yolatlı Köyü, ben göreve geldiğimde PKK'nın askere alma dairesi gibi çalışıyordu. PKK'nın etkilediği bir köydür.

Operasyanda 30'dan fazla kişi ölmüştür. Dosyadaki ölenlerden başka diğer ölenlerin PKK üyesi olduğu ortadadır. Bu cesetler habersiz olarak gömülmüştür. Olayda örgüt üyesinin ölü bulunmadığı iddiaları doğru değildir. İddianamadeki belirtilen diğer şahısların cesetleri PKK mensuplarının cesetleridir. Benim görüşüme göre 15-20 tane kaydedilmeyen örgütün cesetleri söz konusudur. Bunlar izinsiz olarak örgüt ve yakınları tarafından gömülmüştür. Sağ kalanlar da dağga kaçmıştır. Mağdur ve vekillerinin soykırım yapıldığı iddialarını kabul etmiyorum. Biz saldırganların saldırısından kurtulmak için operasyon yaptık. Suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmiyorum."


Davanın sanıkları emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve Üsteğmen Tünay Yanardağ'ın, 7-8 Ekim'de yapılacak olan duruşmaya, SEGBİS sistemiyle bağlanıp, mağdur avukatlarının sorularına cevap vereceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler