1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TRT'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü
TRT'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü

TRT'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, "Son yıllarda TRT'nin şaha kalktığını biliyoruz. Bu kurumdan sayın Bülent Arınç sorumludur. Milletim adına onun nezdinde tüm TRT çalışanlarına teşekkürlerimi, şükranlarımı iletiyoru

A+A-

TRT'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü dolayısıyla DÜ Kongre Merkezi'nde  "TRT 50. Yıl Medya Semineri" düzenlendi.

Seminerin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Saraç, TRT'nin günümüzde kitle iletişim araçlarında meydana gelen gelişmelere paralel olarak haberleşme ve komünikasyon alanında yaşanan gelişmelere ayak uydurduğunu belirterek, kurumun aktif ve dinamik yapısının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Kurumun kullandığı güzel Türkçe ile Türk geleneklerine ve aile yapısına uygunluğuyla iyi bir örnek teşkil ettiğini belirten Saraç, TRT'nin kendileri için kalite demek olduğunu kaydetti.

Kurumun müzikten belgesele her alanda seçici ve kaliteli bir profile sahip olduğunu dile getiren Saraç, şöyle konuştu:

"Son yıllarda TRT'nin şaha kalktığını biliyoruz. Bu kurumdan sayın Bülent Arınç sorumludur. Milletim adına onun nezdinde tüm TRT çalışanlarına teşekkürlerimi, şükranlarımı iletiyorum."

Saraç, TRT GAP'ın tekrar faaliyete geçmesini tüm bölge halkı adına talep ettiğini sözlerine ekledi.

- "TRT 6 önemli bir ihtiyaca cevap veriyor"

TRT Yayın Denetleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Alkaş ise TRT'nin 50. yılını gururla kutladıklarını ifade ederek, kurumun kuruluşundan bu yana milletin değerlerini koruduğunu ve bu değerleri nesilden nesile aktardığını bildirdi.

Kurumun yenilenen, güçlenen Türkiye için değerler yarattığını belirten Alkaş, milli birlik ve bütünlüğün güçlenmesi için de çalıştığını vurguladı.

TRT'nin son yıllarda yaptığı hamlelerle dev bir yayıncı kuruluşa dönüştüğüne dikkati çeken Alkaş, şöyle devam etti:

"Kurmanci, Zazaca ve Soranice lehçelerinde yayın yapan TRT 6 önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Kanal yıllarca süren tartışmalara da anlamlı bir nokta koydu. TRT Arapça ise Arapça konuşan ülkelerle yakınlığımızı biraz daha artırarak Türkiye'ye olan ilgi ve merakı artırdı. İngilizce yayını yapacak televizyon kanalımızın 5 kıtada yer alacak stüdyolarıyla güçlenen Türkiye'nin sesini önümüzdeki birkaç ay içerisinde dünyanın her yerinde duyurmaya başlayacağının da müjdesini vermek istiyorum."

Alkaş, TRT'nin 50. yılına özel hazırlanan nostaljik radyoyu Saraç'a hediye etti.Daha sonra seminerde, "Medya Okuryazarlığı, "Medyanın Çocukların Gelişimindeki Etkisi" ve "TRT'de Çocuk Yapımları" konulu oturumlar gerçekleştirildi.

 

Muhabir: Ahmet Kaplan, Nurten Aslan
Yayınlayan: İbrahim Yakut
 

HABERE YORUM KAT