1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TRT yayıncılık ve tarih müzesi vagonu Diyarbakır'da
TRT yayıncılık ve tarih müzesi vagonu Diyarbakır'da

TRT yayıncılık ve tarih müzesi vagonu Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğünün 50. yıl kutlamaları çerçevesinde hazırlanan "TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu" Diyarbakır'a geldi.

A+A-

Yayıncılık tarihinde kullanılan en eski kameralardan, Mustafa Kemal Atatürk'ün kullandığı mikrofonlara kadar birçok objenin yer aldığı "TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu" özel basın turu kapsamında Diyarbakırlıların ilgisine sunuldu.

TRT'nin dinleyici ve izleyicilerine daha yakın olmak, deneyim ve birikimlerini paylaşmak için 10 Aralık 2012 tarihinde açılan TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi koleksiyonundan seçilen objelerden oluşan ve Türkiye ile Avrupayı dolaşmak üzere yola çıkan vagon özellikle öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Müzeyi gezen Türk Telekom Teknik Endüstri Meslek Lisesi Radyo ve Televizyon Bölümü öğrencileri, keyifli anlar yaşayıp bol bol fotoğraf çekti.

"Edirne'den Kars'a renkler, sesler ve anılar izliyicilerle buluşuyor" sloganıyla yoluna devam eden vagonda, 1927'den bu yana yayıncılıkta kullanılan dekorlar, kıyafetler, mikrofonlar, kameralar ve radyoların yanı sıra Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nda kullandığı mikrofon da bulunuyor.


Kaynak: Ömer Yasin Ergin
Yayınlayan: Erdem Gültekin 

HABERE YORUM KAT