1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TRT binasına girmek isteyenler gözaltına alındı
TRT binasına girmek isteyenler gözaltına alındı

TRT binasına girmek isteyenler gözaltına alındı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Barış Anneleri ve DÖKH üyelerinden oluşan 23 kadın, Kobani'deki IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla TRT binasına girmek isteyince, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı, kadınlarla birlikte haber takibi yapan 1'i DİHA

A+A-
Suriye'nin Kobani bölgesinde IŞİD'in saldırılarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır'da Barış Anneleri Meclisi ve DÖKH üyelerinden oluşan 23 kadın, Yenişehir ilçesinde bulunan TRT binasına girmek istedi.
 
Bina önüne gelen kadınlar, girişte özel güvenlik elemanları tarafından durduruldu. Bina içine girmeye çalışan kadınlar ile diğer güvenlik elemanları arasında yaşanan arbede esnasında binanın giriş camı kırıldı.
 
Kadınların, kendilerini silahıyla tehdit eden güvenlik personelinin gelip kendilerinden özür dilemesini istemeleri üzerine söz konusu personel gelip kadınlardan özür diledi.
Kadınlar protestolarını sürdürdükleri sırada bina önüne çok sayıda özel harekat ve çevik kuvvet polisi gelirken, bina önünden bahçeye doğru alınan kadınların etrafı burada polisler tarafından sarıldı ve bahçeye kimsenin girmesine izin verilmedi.
 
Sonlandırılması istenen protestolarını sürdürmekte kararlı olan 23 kadın bir süre sonra polis ekipleri tarafından gözaltına alınıp çevik kuvvet otobüsleriyle Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
Burada görüntü alan basın mensuplarına çevik kuvvet polisleri izin vermezken, yaşanan arbede esnasında DİHA muhabiri Gökhan Altay ile JİNHA muhabirleri Kader Gözüoğlı ile Melek Yüksel polisler ekipleri tarafından gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü.
 
Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Yıldırım Arslan yaşanan gözaltılara tepki göstererek “Kobani'de yürütülen bir dram var ve orada destansı bir direniş var. Kesinlikle kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi ve duyarlı olması boyutunda arkadaşlarımızın yaptığı bu eylemi destekliyoruz. Burada hiçbir şekilde zarar ve ziyan söz konusu değil, Diyarbakır Emniyeti burada arkadaşlarımıza vandalizm uygulamıştır. Arkadaşlarımızı büyük bir ihtimal çevik kuvvete götürecekler, gözaltı sürecini bizler de takip edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Yaşananların ardından polis ekipleri TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.
 
(SI-SO-Y)

HABERE YORUM KAT