1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Travel Turkey’de Diyarbakır standına büyük ilgi
Travel Turkey’de Diyarbakır standına büyük ilgi

Travel Turkey’de Diyarbakır standına büyük ilgi

31 ülkeden binden fazla turizm sektörü temsilcisinin katıldığı Travel Turkey İzmir - 9. Turizm Fuar ve Kongresi'nde Diyarbakır stantına ilgi büyüktü.

A+A-

Kentin tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtıldığı fuarda, Diyarbakır standını Kültür Bakanı, Vali, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları’nın yanı sıra yüzlerce kişi ziyaret etti.

Turizm sektöründeki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir- 9. Turizm Fuar ve Kongresi, 31 ülkeden binden fazla firmanın katılımıyla başladı. Bu yıl ilk kez Fuar İzmir’de düzenlenen   fuarda,  Diyarbakır’ın kültürel ve tarihi değerleri ile turizm potansiyeli de tanıtıldı.

13 Aralık’a kadar sürecek fuara, Büyükşehir Belediyesi adına Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soyukaya, Diyarbakır Valiliği, Karacadağ Kalkınma Ajansı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, Diyarbakır’daki turizm işletmeleri ve otellerin yetkilileri ile Kadayıfçı Sıtkı Usta katıldı.

Bakan, vali ve belediye başkanları ziyaret etti 

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi nedeniyle tarihi varlıkların işlendiği Diyarbakır stantını, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve birçok vatandaş ziyaret etti.

Diyarbakır tanıtıldı

Diyarbakır standında, davetlilere örgü peynir, Diyarbakır çöreği, kadayıf, pestil, badem ezmesi ikram edilirken, bilimsel kitaplar, broşürler, gezi rehberleri ve tanıtım materyalleri dağıtıldı. Stantta, Diyarbakır Gastronomisini anlatan  “Tarihin ve Lezzetin Kadim Kenti Diyarbakır” adlı tanıtım filminin gösterimi de yapıldı. 10 Aralık’ta başlayan fuarın 13 Aralık’ta sona ermesi bekleniyor. 

HABERE YORUM KAT