1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Trakya'ya 'Hollanda modeli' proje
Trakya'ya 'Hollanda modeli' proje

Trakya'ya 'Hollanda modeli' proje

GAP, DAP ve KOP'tan sonra TRAKAP... AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, 3 Trakya vilayetini kapsayan kalkınma projesi için Hollanda modelini sundu.

A+A-

Hollanda’nın 30 milyar dolar tarımsal ürünlerden gelir elde ettiğini vurgulayan Necdet Budak, “Hollanda’yı baz alarak, Tekirdağ-Kırklareli Edirne ile ilgili Devlet Planlama Teşkilatı’na bir proje sundum. Doğu Anadolu’nun DAP’ı var, Güneydoğu Anadolu’nun GAP’ı var, Konya İç Anadolu’nun KOP’u var. Trakya’nın da Hamzadere Barajı, Çakmak Barajı ile Tekirdağ ve Kırklareli’yi de entegre edecek bir Trakya Gelişim Bölgesi Projesi’ne ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunu Edirne milletvekili olarak Başbakan'a sundum ve sonbaharda Devlet Planlama Teşkilatı çalışma başlattı. TRAKAB planlarının da ortaya çıkması ile birlikte Trakya bir bütün olarak; tarımda , azda olsa sanayide, Saros’un turizm bölgesi ilan edilmesiyle birlikte bir bütünlük içerisinde Türkiye’de çok daha fazla sesimizi duyurmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SUYU OLAN KAZANACAK

Aynı zamanda tarım profesörü olan Budak, projenin can damarının Hamzadere ve Çakmak Barajı olduğunu söyledi. Keşan ve Uzunköprü'ye her gittiğinde baraj inşaatlarını gezdiğini belirten Budak şunları söyledi:

"Önümüzdeki süreç içerisinde, küresel ısınma ve bunun sonucu ortaya çıkacak kuraklık dolayısıyla, su ve su politikalarının uluslararası ilişkilerde ve dış politikalarda da belirleyici bir araç olması kuvvetle ihtimaldir. Ayrıca, su kaynaklarının gerek uluslararası, gerekse ulusal alanda anlaşmazlıkların ve çatışmaların gerekçesi olması ihtimali her zaman göz önünde tutulmalıdır.

Bu açıdan, petrol ve doğalgaz iletim hatları projeleri, zamanla yerini su boru hatlarına bırakacak su kaynakları, enerji kaynaklarına göre daha stratejik olacaktır.”

Edirne ve hatta Trakya bölgesinin önemli bir barajı konumunda olacak ve 320 bin dönemi araziyi sulayacak olan Hamzadere Barajı’nın, yıllardır kaderine terk edilmiş iken bu baraj için hükümetin geçmiş iktidarlara göre 38 kat daha fazla ödenek aktardığını ve ödeneğin yaklaşık 75 milyon YTL’ye ulaştığına dikkat çeken Necdet Budak, barajın 2009 sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

 HAMZADERE’NİN BİTİRİLMESİ EN BÜYÜK POLİTİK DAVAM OLACAK

1998 yılından 2002 yılına kadar yaklaşık yüzde 2 fiziki gerçekleşme sağlanmışken, 2003-2007 yılları arasında yaklaşık 40 milyon YTL ödenek ile bu oranın yüzde 40 seviyesine çıkarıldığını belirten Budak, “2008 yılında sağlanan 4 milyon YTL’lik ödeneğe ilave olarak 30 milyon YTL ek ödenek sağlanmıştır. Bu ödenekler ile fiziki gerçekleşmenin yüzde 70’lere ulaşacağı öngörülmektedir. Hedefimiz 2.5 yıllık iktidar dönemimizde barajı bitirerek bölgemizin hizmetine sunmaktır. Muhalif milletvekilleri önerge veriyor, “30 trilyon ödenek yok” diyor. Nasıl olmaz, olmayan bir şey söylenir mi? 30 trilyon küçük bir rakam değil. Biz şu anda yatıracağız, sonra ülke kazanacak, bölge kazanacak, bizim çiftçimiz kazanacak.

Şu ana kadar hiçbir aldığım projede geri dönmedim. Başbakanıma güveniyorum, bakanlarıma güveniyorum. Bilinmelidir ki, milletvekili olarak üzerinde durduğum ve çok önem gösterdiğim ayrıca ülkemiz ve yöre insanımıza her alanda ciddi şekilde ekonomik ve sosyal kazanımlar sağlayacağını düşündüğüm bu büyük projenin bitirilmesi en büyük politik davam olacaktır” şeklinde konuştu.

 ESKİDEN SU AKAR TÜRK BAKARDI, ŞİMDİ SU AKIYOR TÜRKLER YAPIYOR

Dünyada su problemi olduğunu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Meriç Nehri’ndeki suya bile göz dikebileceğini belirten Budak, “İçme suyu problemi yaşıyor bazı şehirler. Geçen hafta Kıbrıs’taydık ve Anamur'dan Kıbrıs’a su götürme projesi, İsrail’e su götürme projesi var. Bunlar barış adına da önemli projeler. Kıbrıs Rum kesimine Yunanistan su götürmeye çalıştı ancak su bulanık çıktı, bizden su götüreceğiz. Su artık hayat. Eskiden su akar Türk bakardı, şimdi su akıyor Türkler yapıyor” diye konuştu.

kullan

PROJE ARALIK 2009’DA BİTİRİLECEK

Şantiye Şefi Mehmet Bilgin Bilgiç de ödeneklerin tam gelmesi halinde Aralık/2009’da projenin bitirileceğini bildirerek, şunları kaydetti: “Bugün itibarı ile seddeler tamamlandı. 4 milyon metreküp dolgu tamamlandı, geriye aşağı yukarı 4 milyon metreküp daha dolgumuz var. Pompa istasyonun yerini belirlememe çalışmaları devam ediyor. Pompa istasyonuna suyu alacak ve suyu getirecek iletim kanalı; Kongre inşaatımız; ana gövdemizin yamaçlarının dolguları devam ediyor. Bu yıl ilave ödeneği harcamaktan ziyade biz bir kısımda ödenek istedik, en azından o bataklık kısımda su seviyesinin bir iki metre daha üstüne çıkmamız lazım ki, kışın gelecek su ile bu kazı ve yaptığımız dolgu sular altında kalmasın.”