1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Trafik eğitimi okulda alınmalı
Trafik eğitimi okulda alınmalı

Trafik eğitimi okulda alınmalı

Güneydoğu Anadolu Sürücü Kursları Federasyonu Başkan Vekili Selim Öncü, "Trafik kazalarının önüne geçilmesi için trafik bilincinin ve kültürünün yasaklamalarla değil, ilkokuldan başlayıp ömür boyu eğitimlerle aşılanması gerekir" dedi.

A+A-

Öncü, yaptığı açıklamada, her yıl yüzlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirterek, bunun önlenmesi içir bireylerde trafik kültürü ve bilincinin yerleşmesi gerektiğini söyledi.

TRAFİK BİR KÜLTÜR OLMALI

Ülkede hala trafiğin bir kültür haline gelmediğini savunan Öncü, bu kapsamda sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde çalışma yürütülmesi gerektiğini dile getirdi. Öncü, federasyon olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını vurgulayarak, "Trafik kazalarının önüne geçilmesi için trafik bilincinin ve kültürünün yasaklamalarla değil, ilkokuldan başlayıp ömür boyu eğitimlerle aşılanması gerekir. Bu kapsamda trafik kültürü ve bilincinin oluşması için düzenlenecek seminer, sempozyum ve toplantılarda görev almaya hazırız" diye konuştu.

DEĞİŞMEYEN YÖNETMENLİK

"25 yıldır değişmeyen bir yönetmelik son iki yıl içinde önemli değişimler gösterdi " diyen Öncü, şunları kaydetti: "Türkiye'de 3 bin 400 sürücü kursu mevcut. Tabi trafik kazalarının tamamını sürücü kurslarına mal etmek yanlış. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren stajyerlik uygulaması devreye giriyor. Bu konuda ehliyet alacakların daha dikkatli olması gerekecek. Özellikle 3 trafik ihlali yapanların ehliyeti iptal olacak ve tekrar sürücü kurslarına yazılmak zorunda kalacak. Teorik sınavının başarı oranı yüzde 70. Yönetmenliğe göre yüzde 70 başarı gösteren bir aday uygulama sınavına girebiliyor. Doğu ve Güneydoğu'da teorik sınav başarı oranının yaklaşık yüzde 60'a ulaşmasını umuyoruz. Önemli olan uygulama sınavıdır."

Öncü, sürücü kurslarının nüfusa orantılı şekilde açılmasını talep ettiklerini anlatarak, "Federasyon ve konfederasyonun böyle bir talebi var. Bu konuda ilgili yerlere başvuru yapıldı. Ayrıca haksız rekabetin ortadan kalkması için taban fiyat uygulamasının muhakkak uygulanması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
 

HABERE YORUM KAT