1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Trafik dedektifleri için eğitim
Trafik dedektifleri için eğitim

Trafik dedektifleri için eğitim

Sosyal sorumluluk projeleriyle sektöründe fark yaratan OPET'in desteğiyle başlatılan 'Trafik Dedektifleri Projesi' kapsamında tüm Türkiye'de eğitimler hızla sürüyor. Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana ve Gaziantep'ten sonra Diyarbakır'da devam

A+A-
Yaklaşık 150 öğrencinin katıldığı eğitimde çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve Uluslararası Polis Birliği Türkiye ortaklığında OPET'in desteğiyle hayata geçirilen 'Trafik Dedektifleri' projesi eğitimleri kapsamında eğitimler hızla sürüyor. Eğitim programı kapsamında bu kez Diyarbakırlı öğrencilerle buluşuldu. Vehbi Koç İlköğretim Okulu'nda gerçekleşen eğitime yaklaşık 150 öğrenci katıldı. Eğitim, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Proje Koordinatörü Refik Ürk ve OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın'ın katılımıyla gerçekleşti.
 
Ankara Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğü'ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından 7'nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleşen eğitim kapsamında çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı.    İnteraktif bir biçimde düzenlenen ve çocuklara eğitim içeriğinde sorumluluk vererek örnek olaylarda rol almalarını sağlayan eğitim, çocuklar tarafından ilgi ile izlendi. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları çocuklarla paylaşılırken OPET'in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı.  
 
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç  “Türkiye'nin önemli sorunlarını çözmenin en kestirme yolu çocuklardan geçiyor. Trafik ülkemiz ve ilimiz için önemli bir sorundur. Bunun çözümünde çocuklar vasıtasıyla anne ve babaların bilinç seviyesini arttıracağımızı düşünüyoruz. Diyarbakır ilinde 115.600 adet tescilli araç var. Yaklaşık 85.000 şehir merkezinde. Geçtiğimiz yıl 1541 kaza olmuş. Diyarbakır'da günde ortalama 70 araç trafiğe çıkıyor. Çocuklarımızdan özellikle emniyet kemeri takma ve trafik ışıklarına uymada taviz vermemelerini istiyorum. Araca bindiğinizde emniyet kemeri takmayan biri varsa aracı hareket ettirmeyin ve trafik kurallarına uymaları konusunda ikaz edin.”  diyerek konuşmasını tamamladı.
  
Diyarbakır Emniyet Müdürü  Dr. Halis Böğürcü konuşmasında “Herkes evinden çıktıktan sonra trafiğin uygulayıcısı durumunda. Bu konu hepimizi ilgilendiriyor. İhlaller trafik kazalarını doğuruyor. Ağaç yaşken eğilir diyerek başlatılan bu proje çok önemli. 15 bin 500 öğrenciyi 15 eğitimcimizle Diyarbakır'da eğiteceğiz. Diyarbakır'da trafik sorunu var. Bunun içinde bir denetim sistemi hayata geçireceğiz. Ama en çok çocuklarımıza ve gençlerimize güveniyoruz. Bu projenin herkese hayırlı olmasını diliyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı
 
OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın öğrencileri “Trafiği güvenli bir Türkiye” için Trafik Dedektifleri projesine katılmaya ve sahiplenmeye davet ederek şöyle konuştu: “Biz OPET olarak Yönetim Kurulu Kurucu Üyemiz Nurten Öztürk liderliğinde bugüne kadar pek çok sosyal sorumluluk projesine imza attık. Özellikle Temiz Tuvalet Kampanyası ile istasyonlarımızdan başlayarak tüm Türkiye'ye hijyen bilincini yaydık. Tüm projelerimizle daha yaşanabilir, daha mutlu bir Türkiye yaratma hedefindeyiz. Temiz Tuvalet Kampanyası ile yakaladığımız bu başarıyı şimdi de ülkemizin bir başka önemli sorunu trafik için hedefliyoruz. Çok değerli paydaşlarımızla birlikte bugün Diyarbakır'da proje kapsamındaki ilk dersimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kez trafik sorununa kökten çözüm getirmek üzere işe çekirdekten başladık. OPET olarak bu proje ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algıyı değiştirmeyi, böylelikle Türkiye'nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesini amaçlıyoruz.” 
 
TÜRKİYE GENELİNDE EĞİTİMLER SÜRÜYOR 
 
Trafik Dedektifleri Projesi kapsamındaki eğitimler tüm Türkiye'ye yayılarak devam edecek. Eğitim programının bir sonraki durakları: 28 Şubat Erzurum ve 4 Mart Konya...  Proje kapsamındaki ilk eğitim, 100 öğrencinin katılımıyla Ankara Çankaya'da Halide Edip Adıvar Ortaokulu'nda 13 Şubat tarihinde düzenlenmişti. Sonrasında ise 18 Şubat tarihinde İstanbul'da Üsküdar Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulu ve Çağlayan Ziya Paşa Ortaokulu'nda düzenlenen eğitimlere yaklaşık 250 öğrenci,19 Şubat'ta Bursa Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen eğitime 100 öğrenci, 20 Şubat'ta İzmir'de Bostanlı ve Aliağa Trafik Çocuk Eğitim Parkları'ndaki eğitimlere 300 öğrenci, 24 Şubat'ta Antalya Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde gerçekleşen eğitime 130 öğrenci, 25 Şubat'ta Adana Taşkent İlköğretim Okulu'nda gerçekleşen eğitime 150 öğrenci,  26 Şubat'ta Gaziantep Mahmut Hümayun Özhelvacı İlköğretim Okulu'nda düzenlenen eğitime ise 150 öğrenci katılmıştı. 
 
 
TÜM ÇOCUKLAR 'TRAFİK DEDEKTİFİ' OLACAK
 
Trafik Dedektifleri Projesi; 3 yıl içerisinde Türkiye'nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki toplam 1,5 milyon çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılamayı hedefliyor.   Proje ile önce öğretmenlerin, daha sonra çocuklar ve gençlerin 9 ana konuda bilinçlendirilerek, trafik kazalarının engellenmesinde kalıcı bir çözüm yaratılması hedefleniyor. Ancak klasik bir eğitimden farklı olarak çocuk ve gençlere 'Trafik Dedektifi' unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli gerçekleştirmeleri sağlanacak. Bu doğrultuda verilecek eğitimler; trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve güvenli oyun alanları başlıkları altında düzenleniyor. 
 
Proje kapsamında ayrıca; trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması, trafik denetimlerinin gerekliliği konusunda kamuoyu algısının güçlendirilmesi, trafik kuralları konusunda farkındalık oluşturulması yoluyla mevcut algıda değişikliğin sağlanması ile trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşüm hedefleniyor. 
 

HABERE YORUM KAT