1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Trabzon-Diyarbakır bağlanacak
Trabzon-Diyarbakır bağlanacak

Trabzon-Diyarbakır bağlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Karadeniz'in GAP, Suriye ve Irak ile bağlantısının sağlanması amacıyla Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan-Diyarbakır arasında 630 kilometre uzunluğunda bir demir yolu hattı planladıklarını açıkladı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak büyük bir seferberlik başlattık. Bu seferberliğimizin adı kentsel dönüşümdür" dedi.

Kentsel dönüşüm projeleriyle çarpık, sağlıksız ve kontrolsüz gelişen mekanları iyileştirdiklerini ifade eden Bayraktar, "Önce yıkımları bitirelim ki bir an önce yapmaya başlayalım. İnşanın ilk aşaması elbette ki yıkımdır" ifadelerini kullandı.

'TRABZON-D.BAKIR HATTI KURULACAK'

Bakan Bayraktar, köy yolları ve grup yollarının ıslahı için valiliğe, özel idare ve belediyeye çok ciddi katkılarda bulunduklarını da ifade ederken,Trabzon-Diyarbakır bağlantısını kuracak demir yolu hattı inşa edeceklerini kaydetti. Bayraktar,"Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demir Yolu Projesi'nin detayları üzerinde çalışıyoruz. Hızlı Tren projesi olarak düşündüğümüz bu çalışma, ulusal demiryolu bağlantısının bulunduğu Erzincan'dan başlayıp Gümüşhane'den Trabzon'a ulaşıyor.

Hatta saatte 250 kilometre hız öngörülmektedir. Gümüşhane'nin Torul ilçesinden itibaren Trabzon'a ulaşması planlanmaktadır. Projenin etüdünün yapılması işin de yüzde 100 fiziki gerçekleşmeye ulaşılmış ve proje ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Karadeniz'in GAP, Suriye ve Irak ile bağlantısının sağlanması amacıyla Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan-Diyarbakır arasında 630 kilometre uzunluğunda bir demir yolu hattı planlıyoruz."

HABERE YORUM KAT