1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TPIC İşçileri Diyarbakır'da eylemde
TPIC İşçileri Diyarbakır'da eylemde

TPIC İşçileri Diyarbakır'da eylemde

TPIC'in bölgedeki petrol arama kuyularında arama çalışmalarında beklemeye geçmesi ve işçilere 5 aydır asgari ücret ödemesinin ardından yarından itibaren 350 işçinin işten çıkarılmasına karar verildi.

A+A-

Batman İşlerine Son Verilecek TPIC İşçileri Diyarbakır ve Batman'da Eylemde,TPIC'in bölgedeki petrol arama kuyularında arama çalışmalarında beklemeye geçmesi ve işçilere 5 aydır asgari ücret ödemesinin ardından yarından itibaren 350 işçinin işten çıkarılmasına karar verildi. İşçiler, Batman ve Diyarbakır'da protesto gösterileri yaparken, Batman'da bir petrol arama kuyusunu işgal etti.


Kısa adı TPIC olan Turkısh Petroleum International Company, geçen Aralık ayında bazı petrol arama kuyularında bekleme sürecine geçip, çalışan personelinde maaşlarının 6 ay boyuncu asgari ücret üzerinden ödeneğini açıkladı. TPIC, bu sürenin sonunda Batman, Diyarbakır ve Adıyaman'daki bazı petrol sahalarına çalışan ve geçici işçi statüsünde bulunan 350 işçinin iş akitlerini 30 Haziran'dan itibaren fesh edeceğini açıkladı. Batman'da işlerinden çıkarılacağı haberini alan yaklaşık 70 işçi sahurun ardından Batı ve Raman petrol arama bölgesindeki iki kuyuya giderek nöbet tutmaya başladı.


Sabah saatlerinde Raman'daki 198 nolu kuleyi işgal eden işçiler, kendilerini verilen sözlerin tutulmadığını ileri sürdü. İşçilerden Ömer Türkün, yöneticilerinin kendilerine 2015 yılı sonuna kadar çalıştırma sözü verdiğini belirterek, "Bize verilen sözler boş çıktı. Yarından itibaren işten çıkarılacağımız bildirildi. Kuleleri terk etmemeye kararlıyız. 30 Haziran'dan sonra iş çıkışımız verilecek. Şimdiye kadar 5 aydır asgari ücretle çalışıyorduk. Haziran'dan sonra çıkışımız verilecek. İşimizi istiyoruz" dedi. Batman'da petrol işçilerinin işgal ettiği kuyu ve diğer kuyularda jandarma ekipleri sıkı güvenlik önlemleri aldı.


Diyarbakır'da Eylem


Diyarbakır'in Eğil İlçesi karayolunda bulunan Kurkan petrol arama kuyusunda da ay sonunda işten çıkartılacak yaklaşık 25 sondaj işçisi dün geceden itibaren iş durdurma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, sondajlarda çalışan arkadaşlarının çalışmalarını durdururken, bölgeye gelen jandarma ekiplerine ise amaçlarının kırıp dökmek değil, seslerini duyurmak olduğunu söyledi. İşçiler, kendilerinin 6 aydır asgari ücret ile çalıştırıldığını, daha önce kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ifade ederek, "Bize seçimden önce yılsonuna kadar çalıştırılacağımız söylendi. Ama Seçimden hemen sonra işten çıkarılıyoruz. Ailemize nasıl ekmek götüreceğiz. Bize petrol fiyatlarındaki düşüş gerekçe gösteriliyor ama buna inanmıyoruz” dedi.


İşçiler, kendileri ile birlikte Batman, Adıyaman ve Şanlıurfa'daki arkadaşlarının da iş bıraktırma eylemi gerçekleştirdiğini belirterek, "Yaklaşık 500 kişi 2 gün sonra işsizler ordusuna katılacak. Bizim yapacağımız çok iş olmasına rağmen bizi işten çıkartıyorlar. Biz sesimizi duyurmak istiyoruz. Ankara'nın bizi duymasını istiyoruz" diye konuştu.


Erdoğan Azarlamıştı


Eylem yapan işçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 Mayıs'taki Batman toplu açılış töreninde katılmış ve açtıkları pankartlarla, "Başkan TPIC işçisine sahip çık" şeklinde slogan atmışlardı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Nankörlük yapmayın. Bir yerde çalışıyorsunuz nankörlük yapmayın. Sayın Başbakanımız açıklama yaptı. Bunları takip edeceksiniz. Seçimden sonra bunların adımları da zaten atılacak. Provoke yapmayın. 20–30 kişi toplanıp provoke ediyorsunuz' diye azarlamıştı.

 

(Birgün Gazetesi)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler