1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tpao'dan petrol için ruhsat başvurusu
Tpao'dan petrol için ruhsat başvurusu

Tpao'dan petrol için ruhsat başvurusu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Diyarbakır ve Batman illeri sınırları içerisinde sahip bulunduğu "AR/TPO/4458 hak sıra nolu" petrol arama ruhsat sahasında keşfedilen petrollü arazi ile ilgili olarak 1 adet petrol işletme ruhsatı iktisabı için

A+A-

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Diyarbakır ve Batman illeri sınırları içerisinde sahip bulunduğu "AR/TPO/4458 hak sıra nolu" petrol arama ruhsat sahasında keşfedilen petrollü arazi ile ilgili olarak 1 adet petrol işletme ruhsatı iktisabı için Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne müracaat etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nüın petrol hakkına müteallik kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre TPAO, Diyarbakır ve Batman illeri sınırları içerisinde sahip bulunduğu "AR/TPO/4458 hak sıra nolu" petrol arama ruhsat sahasında keşfedilen petrollü arazi ile ilgili olarak "ARİ/TPO/K/L47-d1-2 paftasında" 1 adet petrol işletme ruhsatı iktisabı için 24 Nisan 2014 tarihinde tevdi edilen dilekçesiyle müracaat etti.

TPAO'nun İstanbul'un Silivri ilçesinde "Silivri üretim sahası" ile "Tulumba üretim sahası"nın aynı petrollü arazide bulunması nedeniyle petrol işlemlerinin birleştirilmesi için 13 Şubat 2014 tarihli dilekçesiyle yaptığı müracaat üzerine TPAO'nun mevkii ve sahalarla ilgili petrol işletme ruhsatlarının birleştirilmesine ait evrakları incelenerek Türk Petrol Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerine şekli ve esas şartlar bakımından uygunluğu tespit edilerek, aynı petrollü arazi içerisinde bulunan söz konusu iki adet işletme ruhsatının birleştirilmesine karar verildi.Aladdin Middle East Ltd. ve Sonar Petrol Arama ve Üretim San. Tic. Ltd. Şti.'nin Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa İlleri sınırı dahilinde müştereken sahip bulundukları petrol arama ruhsatını 2 Mayıs 2014 tarihinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Balıkesir, Çanakkale illerinde sahip bulunduğu, petrol arama ruhsatını 18 Nisan 2014 tarihinde terk etti.

Arar Petrol ve Gaz Arama Üretim Pazarlama A.Ş. Adana ve Osmaniye illerinde sahip bulunduğu petrol arama ruhsat sahasından 12 bin 334 hektarlık kısmının terki için 24 Nisan 2014 tarihli dilekçesiyle, Petrako Petrol, Doğalgaz, İnş. Taah. İşl. ve Dış Tic. Ltd. Şti'nin sahip bulunduğu, 1 adet petrol arama ruhsatını terk için 2 Mayıs 2014 tarihinde müracaat ettiği bildirildi. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, 2 adet petrol arama ruhsatının her birindeki, Corporate Resources B.V. şirketinin yüzde 27.50'şer hissesinden yüzde 13.75'şer hissesinin Güney Yıldızı Petrol Üretim Sondaj A.Ş'ye, yüzde 13.75'şer hissesinin de Aladdin Middle East Ltd Şti'ne bütün hak ve vecibeleriyle birlikte, Devlet'e hiçbir mükellefiyet tahmil etmemesi şartıyla, devredilmesine ve Petrol Siciline tescil edilmesine 6491 sayılı Türk Petrol Kanunu'nun 21 inci maddesi gereğince karar verildi. Karar gereğince, söz konusu iki adet ruhsatın her birindeki hisse oranları Aladdin Middle East Ltd. Şti.'nin yüzde 50, Güney Yıldızı Petrol Üretim Sondaj A.Ş.'nin yüzde 50 olacak.

HABERE YORUM KAT