1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Torbadan Sur çıktı!
Torbadan Sur çıktı!

Torbadan Sur çıktı!

Türliye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul gibi konularında düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı yasalaştı.

A+A-

 Yasayla, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşasının altyapısı oluşturuluyor.Buna göre, kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yerlerde; altyapı hizmetleri yetersiz olan veya imar mevzuatına aykırı yapılaşma bulunan yapı ve altyapısı hasarlı alanlar; fen, sanat norm ve standartlara uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu’nca riskli alan olarak kararlaştırılabilecek.
 
Üzerindeki toplam yapı sayısının en az yüzde 65'i imar mevzuatına aykırı olan veya yapı ruhsatı alınmaksızın inşa edilmiş olmakla birlikte sonradan yapı ve iskan ruhsatı alan yapılardan oluşan alanlar da riskli alan olarak açıklanabilecek.
 
Riskli alan kararına karşı Resmi Gazete'de yayımı tarihinden itibaren dava açılabilecek. Uygulama işlemleri üzerine ise riskli alan kararına karşı dava açılamayacak. Bilindiği gibi, 2 ayı aşkın süre sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların yaşandığı Sur harabeye dönmüştü. İlçe halkının tamamına yakını başka yerlere göç etmişti.

(Engin Öztürk)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT