1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Torba Yasa'ya izin vermeyeceğiz'
'Torba Yasa'ya izin vermeyeceğiz'

'Torba Yasa'ya izin vermeyeceğiz'

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, TMMOB'un yetkilerini kısıtlayan Torba Yasa'yı protesto ederek, yasanın geri çekilmesini istedi.

A+A-
TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Turan Kapan, Torba yasalarla altyapısı hazırlanan yalana, talana, yıkıma, yağmaya izin vermeyeceklerini söyledi.
 
TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, Meclis'te görüşmeleri süren ve TMMOB'un yetkilerini kısıtlayan Torba Yasa'ya ilişkin bildiri dağıttı.
 
İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi önünde bir araya gelen ve aralarında İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı ve TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Turan Kapan ve TMMOB'a bağlı oda yöneticilerinin bulunduğu grup, “TMMOB'ye dokunma” yazılı önlükler giyerek bildiri dağıtmaya başladı. Grup, Yenişehir ilçesinin Ekinciler ve Gevran caddeleri ile Sanat Sokağı'nda vatandaşlara bildiri dağıttı. Bildiri dağıtan grup daha sonra Konuk Evi önünde açıklama yaptı.
 
TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Turan Kapan, AKP iktidarının tüm ülkeyi yeniden dönüştürme, halka ait tüm alanları sermayeye açma, kentsel ve doğal değerleri talan etme politikalarında artık son aşamaya gelindiğini belirterek, “Siyasal İktidar, hazırladığı torba yasalarla kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri de kaldırma hazırlığında. AKP İktidarının gündeme getirdiği son iki torba yasa imar, yapılaşma, meslek alanları ve çalışma hayatında önemli değişiklikler getiriyor. Tabi ki bu torbanın içinde AKP'nin rant politikalarının önünde en büyük engel olarak gördüğü TMMOB de var” dedi.
 
TMMOB demokratik mevzileri koruyacaktır
 
TMMOB ve Odaların; AKP'nin kentler üzerindeki oyununa karşı durduğunu, "Kentsel dönüşüm" adı altında "rantsal dönüşüme" karşı çıktığını, yayınladıkları raporlar, basın açıklamaları, açtıkları davalarla AKP'nin ormanları, kıyıları, meraları; suyu, toprağı yağmalamasının önünde durduğunu kaydeden Kapan, “Ülkemizde iş cinayetlerinin ve yolsuzlukların üzerine toprak atılırken; bu canların hesabını soran ve rant dağıtımına karşı toplumsal faydanın peşinde koşan TMMOB ve bağlı Odaları iktidar tarafından yok edilmek isteniyor.
 
Önce mali denetim tehdidiyle, sonra miting meydanlarında hedef göstererek, ardından yetkilerini kısıtlayarak TMMOB üzerinde vesayet oluşturmaya çalışan iktidar, istediğine bir türlü ulaşamayınca şimdi yasasını değiştirerek TMMOB'nin örgütlülüğünü dağıtmak, parçalanmış bir yapıyla ülkemizin mühendis ve mimarlarının toplumdan yana gür sesini kesmek istiyor.  Ancak bilinmelidir ki mühendis, mimar, şehir plancıları ve meslek örgütleri; ülke, kamu, halk, meslek, meslektaş yararı bütünlüğündeki mücadelesini sürdürecek, AKP gericiliği,  piyasacılığına ve diktasına teslim olmayacaktır. 
 
Odalarımız ve Birliğimiz TMMOB, 1970'lerden bugünlere dek oluşturduğu demokratik mevzileri koruyacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkının refah,  kardeşlik ve barış içinde yaşadığı, gericiliğin dogmatizminin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlatıcılığındaki yeni bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir” diye konuştu.  
 
İzin vermeyeceğiz
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı'na seslenen Kapan, Hazırladığınız yasa değişikliği, meslek alanlarımızın ve örgütümüz TMMOB'nin tüm birikimlerini halkımızın yararına kullanmaya, AKP iktidarının yarattığı rant düzenini teşhir etmeye, ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam etmemizi engelleyemeyecektir. Unutmayın ki; siz TMMOB'yi yok etmeye çalışsanız da TMMOB her yerde… TMMOB Soma'da; Ermenek'te, Zonguldak'ta; 
 
TMMOB, Atatürk Orman Çiftliği'nde; 
 
TMMOB, bu ülkenin toprağının altını üstüne getirenlere karşı Kazdağlarında, 
 
TMMOB, emperyal güçlerin dayattığı nükleer santrallere karşı Mersin'de, Sinop'ta; 
 
TMMOB, suyumuzun ticarileştirilmesine karşı Karadeniz'de, Akdeniz'de, Ege'de; 
 
TMMOB, Alakır vadisinde, Artvin Cerattepe'de, Yırca'da, Diyarbakır Hevsel bahçelerinde,
 
Burdur'da, Bartın'da, Sakarya Karasu'da; TMMOB, Taksim'de, Gezi'de, Anadolu'da, kentte, kırda bu ülke insanının yaşadığı her yerde…
 
O yüzden bu torba yasaları derhal geri çekin.
 
Torba yasalarla altyapısı hazırlanan yalana, talana, yıkıma, yağmaya İZİN VERMEYECEĞİZ” dedi.
 
 
 

HABERE YORUM KAT