1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Toplumu sigaradan korumalıyız"
"Toplumu sigaradan korumalıyız"

"Toplumu sigaradan korumalıyız"

Bölgede ciddi anlamda sigara kullanımının olduğuna dikkat çeken Yeşilay Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, “Toplumu bu kötülükten korumalıyız” dedi.

A+A-

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, Türkiye, 2014 yılında en fazla sigara içen ülkeler sıralamasında 8’inci sırada yer aldı.


Yeşilay Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, artan sigara bağımlılıkları hakkında İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) açıklamalarda bulundu.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ciddi anlamda sigara kullanımının olduğuna dikkat çeken Evsen, toplumun, sigarayla mücadele kapsamında işbirliği içerisinde olması gerektiğine değindi.


“Toplumu bu kötülükten korumalıyız”


Sigarayı, toplumu bozan alışkanlıklardan biri olarak tanımlayan Evsen, “Sigara içmeden diğer alışkanlıklara başlamanın çok zor olduğunu biliyoruz. Tüm zararlı alışkanlıkların başında sigara geliyor. Bölge genelinde ciddi manada sigara tüketimi olmakta, gün geçtikte bu artmaktadır. Türkiye’nin sigara kullanımında 8’inci sırada olduğunu biliyoruz. Nüfus eksenli olarak baktığımızda bunun hem toplumsal hem de kişisel zararları ile karşı karşıyayız. Toplumu, ifsat edici bu kötülükten koruma noktasında çalışma yapmalıyız.” dedi.


“Artık ne kaybedecek bir kuruşumuz ne de insanımız olsun”


Sigarayla mücadele kapsamında ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsayan çalışmalar yaptıklarına işaret eden Evsen, “Özelikle ilkokullarda, ortaokullarda, liselerde, Kur’an kurslarında ve bazı camilerimizde vaaz ve hutbe çalışmaları ile bilinçlendirme yaptık. Artık bu kapıyı bir an önce kapatmamız gerekiyor. Ne kaybedecek bir kuruşumuz ve ne de insanımız olsun.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler