1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Toplumsallık savunulmalı
Toplumsallık savunulmalı

Toplumsallık savunulmalı

Cigerxwin Kültür-Sanat ve Gençlik Merkezi'nin çalışmaları hakkında bilgi veren Sinema Bölümü eğitmeni İlham Bakır, çalışmalarını devrimci kültür ve sanat bakış açısıyla yaptıklarını belirterek, “Eğer devrimci kültür ve sanata alternatif sanat diyorsak, to

A+A-

DİYARBAKIR'da Kayapınar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Cigerxwin Kültür-Sanat ve Gençlik Merkezi'nin Kürt kültürü ve sanatı ile ilgili çalışmaları sürüyor.

Kürt kültürünün gelişmesini sağlamak amacıyla hazırladıkları tiyatro gösterileri ve yurttaşlara verdikleri müzik kursları ile her geçen gün çalışmalarını biraz daha ilerleten Gençlik Merkezi, kültürel doku eksenli çalışmaları ile adeta kentin kültür merkezi haline geldi. Gençlik Merkezi'nin çalışmalarına ilişkin bilgi veren Cegerxwîn Kültür-Sanat ve Gençlik Merkezi resim eğitmeni Yunus Güçlü, yurttaşların kültür ve sanata yönelik alternatif çalışmalarında kültürel bakışlarının yoğunlaşması ve bunun için toplumsallaşması gerektiğini söyledi. Kültür alanlarında çalışan eğitmenlerin yurttaşlara yönelik toplumsallaşmayı güçlü kıldıklarını söyleyen Güçlü, “Kültür tamamen toplumsal bir şeydir. Dolayısıyla toplumun değerlerinin toplandığı ve genel olarak toplumsallaştığı alandır. Ve biz bu çalışmaları kolektif yapıyoruz” dedi.

“Devrimci kültürü esas alıyoruz”

Yapmış oldukları kültürel çalışmaların popüler kültürden uzak olduğunu dile getiren Güçlü, şunları dile getirdi:

“Tamamen popüler kültürden uzak ve devrimci kültürü esas alarak, toplumun değer yargılarını ve anlayışlarını göz önünde bulunduran bir çalışma tarzı yürütüyoruz. Sanat çalışmalarında üretimin biraz bu hassasiyetler üzerinde toplumdaki renkliliği göz önünde bulundurarak yürütüyoruz. Şu an Kürdistan gençliğinin ya da genel olarak Kürt toplumunun geldiği aşamanın zihinsel açıdan bakıp, bunun müthiş bir potansiyel olduğunu görüyoruz.”

“Devrimci çözüm arayışı”

Cegerxwin Sinema Bölümü eğitmeni İlham Bakır ise, kültürel ve sanat çalışmalarını “Devrimci kültür” bakışıyla ele aldıkları dile getirerek, “Eğer devrimci kültür ve sanata alternatif sanat diyorsak, toplumsallığın savunma üzerinden bir kültür ve sanat anlayışının olması gerekir. Çalışmalarımızın da bu anlamda bu misyonda bir görevi olduğunu söylemek mümkündür. Kürt özgürlük mücadelesi geliştiğinden bu yana kültür sanat alanında da bir devrimci çıkış ve devrimci çözüm arayışları olmuştur” diye konuştu.

“Tekçi zihniyet tarafından yok edildi”

Kültürleşmenin kapitalizm ve merkezi uygarlık sisteminde alınır satılır bir meta haline getirildiğini dile getiren Bakır, “Devletçi uygarlık sisteminin gerçekleştirdiği vahşi saldırılar, toplumsal alanda en büyük saldırıdır. İnsanlık tarihi boyunca kültür ve sanat yolunda var olma adına yarattığı ne kadar önemli ve güzel değerler varsa popülist kültürleşmeyi öne sürdük. Ama tekçi zihniyet tarafından yok edildi. Her türlü kültürel varlıklar ve değerler alınır satılır bir şekilde meta haline geldi. Kapitalist modernitenin toplumsallaşma üzerinde yürüttüğü o yıkıcı liberal saldırıyı görmeden, buna karşı politikalar üretmeden geçersek, devrimci kültür anlamında var olabilmek mümkün değildir” dedi.

HABERE YORUM KAT