1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Toplumsal dayanışma ile aşılabilinir”
“Toplumsal dayanışma ile aşılabilinir”

“Toplumsal dayanışma ile aşılabilinir”

Kardelen Kadın Evi Sur ile dayanışmayı büyütmek için saha çalışması yapıyor. İki defa düzenledikleri kermesten topladıkları para ile buzdolabı ve diğer zaruri ihtiyaçları aldıklarını belirten Kardelen Kadın Evi Sosyal Çalışmacısı Emine Aslan, “Toplum olar

A+A-

Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ne bağlı Kardelen Kadın Evi öncülüğünde Sur ile dayanışma amaçlı Bağlar’da saha çalışması yürütülüyor. Jınha’da yer alan habere göre, Kardelen Kadın Evi’nde Sosyal Çalışmacı olarak çalışan Emine Aslan çalışmalarına ilişkin bilgi vererek dayanışmanın sadece maddi olmadığını ve dayanışmanın manevi açıdan da olması gerektiğine dikkat çekti.

 “İNSANLAR DUYARLILIK GÖSTERİYOR”

Kardelen Kadın Evi ve Bağlar Belediyesi Kadın Birimi ile beraber Sur’dan çıkan ailelere dönük kermes yaptıklarını söyleyen Aslan, “Sur’dan çıkan aileler için dayanışma başlattık. İki kermes düzenledik ve düzenlediğimiz kermeslerden buzdolabı ve gerekli olan diğer zaruri ihtiyaçları aldık. Ayrıca dayanışmanın büyümesi için akşamları Bağlar’da saha çalışmaları yürütüyoruz. Ramazan ayında olduğumuzdan dolayı da insanlar aşırı duyarlılık gösteriyor” dedi.

 “YERLERİNDEN KOPARILDILAR”

Sur’da çatışma sürecinden dolayı insanların evlerinden çıkmak zorunda kaldığını hatırlatan Aslan, “İnsanların evi barkı yıkıldı. Sur’dan çıkan insanlar bir başka yerde her şeyden önce adaptasyon sorunu yaşıyor. Bir şehirde sadece semt değişikliğinden dolayı adaptasyon sorunu yaşanır mı? Diye sorulabilir. Fakat o insanların kaldıkları yerde yaşanmışlıkları, alışkanlıkları ve bir düzeni vardı. Yerlerinden koparılıp başka yerlere gitmek zorunda kaldılar. İnsanlar oradan çıktıktan sonra da kolay şeyler yaşamadı. Bu da bir tür travmadır” diye kaydetti.

 “SAHA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ”

Bağlar’da yaptıkları saha çalışmasından bir olayı anlatan Emine Aslan, “Aldığımız buzdolabını ihtiyacı olan birine vermek istedik. Bir eve girdik anne evde yoktu, içeride 3 küçük çocuk vardı. En büyük çocuk 10 yaşındaydı. Bina zaten çok kötü bir binaydı. Binanın içine girince zaten evin halini az biraz tahmin ettik. Yerlerde sadece eski birkaç kilim, birkaç parça yatak ve çok eski bir buzdolabı vardı. İçine baktık hiçbir şey yoktu. Çocuklara anne ve babalarının nerde olduğunu sorduk. Annenin dışarıda, babanın ise ramazandan dolayı çalışamadığını söylediler.

Çocuklar küçük olduğu için ve kötü etkilenmemeleri için daha fazla soru sormadık. Bu tür durumlar haberdar edilebilir. Komşuları, akrabaları, yakınları tarafından haber edilebilir” şeklinde konuştu. Sur ile dayanışma içinde olmaya ve ellerinden geldiğince saha çalışmalarını devam ettireceklerine vurgu yapan Aslan, “Maddi ve manevi ihtiyaçların ortadan kalkması için toplumsal dayanışmanın ön planda olması gerekir. Ancak beraber birbirimizin destekçisi olarak bu toplumsal travmaları aşabiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT