1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Toplumsal cinsiyet eğitimi
Toplumsal cinsiyet eğitimi

Toplumsal cinsiyet eğitimi

Kardelen Kadın Merkezi, Bağlar Belediyesi Zabıta personeline “Toplumsal Cinsiyet” konulu bir eğitim verdi.

A+A-

Kardelen Kadın Merkezi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programı kapsamında Bağlar Belediyesi Zabıta personeline “Toplumsal Cinsiyet” konulu eğitim çalışması başlattı. Kardelen Kadın Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet” eğitimine Eğitimci Halit Kızıl ve zabıta personeli katıldı.

TOPLUMSAL CİNSİYET

Kızıl tarafından verilen eğitimde personellere biyolojik cinsiyet ile toplumsal cinsiyet arasındaki farklar anlatıldı ve toplumun kadın ve erkeğe biçtiği roller tartışıldı. Cinsiyetin, erkek ve kadınlar arasındaki evrensel ve değişmez biyolojik farklılıkları tanımladığını söyleyen Kızıl, “Toplumsal Cinsiyet” ise her hangi bir toplumda, bir toplumun belli bir üyesi olarak erkek ya da kadına toplumun verdiği özellikler, roller, eylemler, sorumluluklar ve ihtiyaçlar olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

BİYOLOJİMİZİ BELİRLEMİYOR

Kızıl, çalışan üreten ve toplumu yeniden üretime sevk eden ancak gelirde en az alanın yine kadın olduğuna dikkat çekti. Kimlik konusuna da değinen Kızıl, devletlerin ve kentlerin birer kimliklerinin olduğunu belirtti. “Kız ve erkek çocuklara verilen roller aslında toplumun bize biçtiği rollerdir. Toplumsal cinsiyetimizi sadece biyolojimiz belirlemiyor aynı zamanda toplumun kendisi belirliyor” diyen Kızıl şöyle konuştu: “Örneğin Diyarbakır bu konuda daha farklıdır. Örnek verirsek Bağlar Belediyesi'nde biraz farklılaşma var. Toplumsal değişim ve dönüşüm sürecini birlikte yaşıyor. Çünkü iki dönemdir Bağlar Belediyesi kadınlar tarafından yönetiliyor. Bağlar'ı kadınlar yönettiği için kadınların bakış açısına ve düşüncelerine göre şekilleniyor. Kadınlar toplumsal cinsiyete duyarlı, biraz da kadın ve erkek ayrımını ortadan kaldıran ve hatta kadına pozitif yaklaşımı ortaya koyan bir yapının oluşumuna doğru gidiyor”.

Zabıtanın tamamının erkek personelden oluşması ve eğitimcinin de erkek olması nedeniyle eğitimde ilginç diyaloglar ortaya çıktı. Zabıtalar kendi yaşamlarından örnekler vererek eğitime katılım sağladı.

HABERE YORUM KAT