1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Toplumda yaşanan sıkıntıları kalbimizde ve yüreğimizde hissetmeliyiz
Toplumda yaşanan sıkıntıları kalbimizde ve yüreğimizde hissetmeliyiz

Toplumda yaşanan sıkıntıları kalbimizde ve yüreğimizde hissetmeliyiz

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü münasebetiyle valilik tarafından düzenlenen yemekte engelli vatandaşlarla bir araya geldi.

A+A-

DİYARBAKIR-Vali Toprak'a Milletvekili Mine Lök Beyaz, Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar, İl Emniyet Müdürü Recep Güven, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Akif Karakaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Engelli Derneklerinin Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri ve üyeleri ile engelli vatandaşlar katıldı.

ilk olarak Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Akif Karakaş ve Milletvekili Mine Lök Beyaz günün anlam ve önemini içeren kısa birer konuşma yaptılar.

Daha sonra söz alan Vali Toprak, konuşmasında bu güzel ve önemli günde engelli vatandaşlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek " Öncelikle bu güzel günün ilimize, engellilerimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini bu alanda var olan sorunların giderilmesi noktasında bir aşama kaydetmesini canı gönülden diliyorum" dedi.

Daha dün olmayan konular bugün ortadan kalkıyor diyen Toprak, "İmkanlar verilebilir ve düzenlemeler yapılabilir ama önemli olan bu sıkıntıları bir birey olarak, toplumda yaşanan bu sıkıntıları kalbimizde ve yüreğimizde hissederek zihnimizde yaşayabilmek ve ona göre bir davranışı geliştirebilmektir. Bu konuda toplumsal bilincin geliştirilmesi noktasında çok önemli gelişmeler oluyor. Yani bunun bir ihtiyaç ve insani bir ihtiyaç olduğunu hakikaten herkesin hissetmesi ve düşünmesi lazım. Toplumda bu konuda belli bir noktaya geldi" dedi.

Daha düne kadar engellisi olan bir ailenin bile engellisi olduğunu söyleyemediğine dikkat çeken Vali Toprak, "Ama bugün bir anne ve baba çoluk çocuğunu yaşamını güzel kılmak adına yardımlaşmanın çok önemli olduğunu düşünüyor ve artık o verilen ve sunulan imkanlardan faydalanmaya çalışıyor. Sivil Toplum Örgütleri olmak üzere bu katkıyı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Daha güzel yaşanabilir ve engellerin olmadığı bir ortam düşüncesi ile bu güzelliklerin gelecekte de devam etmesi ile hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

 

(Osman İçli-İLKHA)