1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Toplulaştırılan alanlarda inceleme
Toplulaştırılan alanlarda inceleme

Toplulaştırılan alanlarda inceleme

Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, sorumluluk bölgelerinde gerçekleştirilen arazi toplulaştırma ve taş toplama alanlarında incelemelerde bulundu.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve İl Müdür Yardımcısı Vedat Güler, Çınar ilçesine bağlı Halkapınar Köyü Ardantepe Mezrası ve Aşağı Mollaali Köylerini ziyaret etti. Atalar ile Güler, köy muhtarları ve çiftçiler ile bölgede sürdürülen taş toplama ve toplulaştırma çalışmaları hakkın da bilgi alışverişinde bulundular.


Yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Atalar “Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri 1. Toplulaştırma projesi kapsamında 450 adet köyde çalışma yapılmış olup bunların 280 tanesinin tescil işlemleri tamamlanarak yeni tapular basılmıştır. Toplulaştırma çalışması biten köylerde büyük oranda hisselerde müstakillik sağlanmıştır.

Yapılan çalışmalarda değişen sınırlara göre tarla içinde kalan veya tarla içinde öbeklenmiş taşlar toplanmıştır. 2. Kısım toplulaştırma çalışmaları kapsamında ise 197 köyde taş toplama ve toplulaştırma çalışması yapılmakta olup bu kapsamda 8 adet köyde 1 milyon 800 bin metreküp taş toplanarak hem bu alanlar tarıma kazandırılmış, hem de  vatandaşlar yeni parsellerine kavuşmuştur” dedi.


Toplulaştırma ile müstakil tapularına kavuşan köylüler, toplulaştırma ve taş toplama çalışmaları için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilerine teşekkür ettiler.
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler