1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Toplu taşıma araçları denetlendi
Toplu taşıma araçları denetlendi

Toplu taşıma araçları denetlendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve kırsal mahallelere yolcu taşıyan araçları denetleyerek, otogar dışında indirme bindirme yapan, gerekli belgeleri bulunmayan ve kurallara uymayan araç sahiplerine cezai işlem uyguladı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, ilçe ve kırsal mahallelere toplu taşıma hizmeti veren araçlara yönelik denetimleri sıklaştırdı.

İlçeler ve kırsal mahallelere yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarını durduran ekipler, araçların mevzuata uygun şekilde hareket edip etmediğini, indirme ve bindirme alanları dışında yolcu alıp almadığını, ilçe otogarı çıkış fişleri ve yolcu taşıma belgelerinin olup olmadığını kontrol etti. Kurallara uymayan araç sahiplerine cezai işlem uyguladı.

Otogar dışında durak oluşturulmamalı

Denetimler hakkında bilgi veren Zabıta Daire Başkanlığı Trafik Şube Müdürü Süleyman Çorak, denetimlerin kent trafiğinin daha düzgün, sorunsuz ve yurttaşların güvenli şekilde seyahat etmeleri için yapıldığına dikkat çekti. Kontrollerin periyodik olarak yapıldığını, zaman zaman yurttaşlardan gelen şikayetler üzerine gerçekleştirildiğini söyleyen Çorak, araç sürücülerine uyarılarda bulundu. İlçelere yolcu taşıyan araçların otogarlar dışında yolcu bindirmemeleri gerektiğini belirten Çorak, “Birçok araç kentin bazı noktalarında duraklar oluşturuyor. Özellikle kentin trafik düzeninin sağlanması için otogar dışında durak oluşturulmaması gerekiyor.” dedi.

Kurallara uymayan ya da eksik evrak bulunduran araç sahipleri hakkında cezai işlem uygulandığını dile getiren Çorak, “Belediye olarak temennimiz cezai işlem uygulamak değil; kenti daha yaşanılabilir kılmaktır. Yurttaşlar ve araç sahipleri de aynı duyarlılığı göstermelidir.” diye konuştu.

Vatandaşlar şikayetlerini Alo 153’e bildirilmeli

Bu konuda araç sürücülerinin yanı sıra yolculara da bazı sorumluluklar düştüğüne işaret eden Çorak, yurttaşların otogar durakları dışında araçlara binmemelerini istedi. Toplu taşıma araçları ile ilgili şikayetlerin Zabıta Şube Müdürlüğü ile Alo 153’e bildirilmesini isteyen Çorak, yurttaşların şikayetlerinde güzergahı, aracın plakasını, seyahat tarihini ve saatini mutlaka bildirmesi gerektiğini söyledi.

Belge bulundurmayan araçlara cezai işlem uygulanacak

İlçelere ve kırsal mahallelere yolcu taşıyan araçların yetki ve güzergah belgesi bulundurmalarının zorunlu olduğuna işaret eden Çorak, bu belgelerin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan temin edilebileceğini belirtti. Çorak, belgeleri bulundurmayan araçların yüksek miktarda para cezasıyla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler