1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TOKİ zor kullanıyor!
TOKİ zor kullanıyor!

TOKİ zor kullanıyor!

TOKİ bu kez, vatandaşın tapulu arazisini gasp edercesine zor kullandı. Yaptığı konutların kanalizasyon hattını, istimlâk ve izin almadan, işgal etti.

A+A-
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kayapınar ve Yenişehir ilçesinde "bu kadar da olmaz" dedirten keyfi uygulamasıyla, vatandaşa ait tapulu araziyi işgal etti. Yaptırdığı konutların kanalizasyonu için, iş makinelerini tapulu araziye sokup kanal açan TOKİ'ye mal sahipleri isyan ederken, "TOKİ orman kanunlarını uyguluyor" diyerek, yetkili makamları göreve çağırdı.
 
TOKİ'DEN ARAZİ GASPI
 
Yasa tanımaz ve yerel yönetimleri hiçe sayan kurum olarak bilinen Toplu Konut İdaresi, Diyarbakır merkez Kayapınar ve Yenişehir İlçesinde, yine keyfi uygulamalarıyla adından söz ettirdi. TOKİ yaptığı konutların, kanalizasyon şebekesini şehir şebekesine bağlamak için, vatandaşın tapulu arazisini işgal etti. Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ve Yenişehir İlçe Belediyeleri'nden hiçbir imar ve yapım izni almayan TOKİ'nin arazi gaspı, mülk sahiplerinde infial yarattı.
 
İZİN VE İSTİMLÂK YOK
 
Önceki gün iş makineleriyle ekili araziyi işgal ederek kazı başlatan, moloz çıkaran TOKİ'nin hangi yasaya dayanarak bu uygulamayı yaptığı sorusuna cevap aranırken, arazi sahipleri yetkili makamları göreve çağırdı.
 
YETKİLİ MAKAMLAR NEREDE?
 
İl Valiliği, Büyükşehir, Kayapınar ve Yenişehir Belediyesi başta olmak üzere, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, TOKİ'nin yasa tanımayan hak gaspına yönelik kanalizasyon çalışmasına “dur” demesini istedi.
 
TAPULU ARAZİMİZ İŞGAL EDİLDİ
 
Ekili alanı tahrip edilen ve tapulu arazide devasa kanalizasyon kanalı açan TOKİ'yi hukuk tanımaz olarak gören arazi sahipleri Ömer Candan ile Emin Akduman kameralara tepkilerini şöyle dile getirdiler:
 
"TOKİ yaptığı konutların kanalizasyon şebekesi için iş makineleriyle gelip kazı başlatmış. Tapulu arazilerimizi ve ekinlerimizi tahrip ederek, işgal etmişler. Yeni haberdar olduk. Gördüğünüz gibi; devasa kanal açılmış.
 
Moloz çıkarılmış, iş makineleri çalışıyor. Kamyonlar topraktan moloz alarak taşıyor. TOKİ ve onun müteahhidi hangi yasaya, izne ve hukuka dayanarak, gelip şahsi arazimizi işgal edebiliyor. Bize sormadan, izin almadan ve herhangi bir karşılığı ödenmeden (kamulaştırılmadan) nasıl bunu yapabiliyor? Gelip araziyi istimlâk etmiş midir (kamulaştırmış mıdır) hayır- izin almış mıdır hayır? Milyonlarca lira değerindeki arazimiz kanal ve çamur alanına döndü."
 
MAĞDURİYETİMİZİ KİM GİDERECEK?
 
TOKİ'nin bu keyfi uygulamasını yargıya taşıyacaklarını söyleyen Ömer Candan ve Emin Akduman, "TOKİ bizi mağdur etti, hem arazimiz kullanılmaz hale geldi, hem de ekili alanımız yok edildi. Zarar-ziyanımızı kim ödeyecek?
 
TOKİ ve oraya iş makinelerini sokan müteahhidi dava edeceğiz. Türkiye bir hukuk devleti değil mi ki, TOKİ hiç bir izne ve istimlâke gitmeden vatandaşın tapulu arazisini işgal ederek, kullanılmaz hale getiriyor?  Bu adeta orman kanunudur. Hakkımızın gasp edilmesi ve uğradığımız mağduriyeti yargıya taşıyoruz." diyerek tepki gösterdiler.

HABERE YORUM KAT