1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TOKİ İşkencesi
TOKİ İşkencesi

TOKİ İşkencesi

Konut yapımında çığır açan TOKİ'nin son dönemlerdeki “ticari” uygulamaları müteahhitler açısından işkenceye döndü. Şartnameleri kendisine göre yorumlaması tepki çekiyor.

A+A-

Son yıllarda konut sektöründeki başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), müteahhit firmalara yönelik uygulamaları tepkilere neden olurken, 250'e yakın müteahhit'in yaptıkları işlerde büyük oranda zarar ettiği ortaya çıktı. Firmalar, 'Şartnameler gerektiği gibi uygulanmıyor. TOKİ, kendine göre yorumlayarak girişimcileri mağdur ediyor' diye tepki koydu.
 
HAKKINI ARAYANA PARA YOK
 

Başbakanlık Toplu Konut İdares TOKİ, iş yaptırdığı yüklenici firmalara farklı muamele yapınca, 250 kadar müteahhit güç duruma düştü. Bazı firmaların ise iflas ettiği belirtilirken, TOKİ'nin, aynı şartnamelerde büyük-küçük firma ayrımı yaparak kendine göre yorum getirmesi, küçük firmaları ağır maliyet altına soktu. Mahkeme yoluyla hakkını aramaya kalkan bazı firmaların ise hak ediş ödemelerinde engelle karşılaştığı öğrenildi.
 
TOKİ'nin tek taraflı uygulamalarından bunalan onlarca yüklenici firma sıkıntılarını anlatırken, isimlerinin açıklanması halinde durumlarının daha da kötüleşeceği endişesi içerisinde olduklarını belirttiler. Tanınmış bir firma yetkilisi 'Bazı TOKİ yöneticileri şartnameleri kendi tercihine göre uyguluyor. TOKİ adeta malımızı çalıyor. Bize işkence uyguluyor' iddiasında bulundu.
 
CİDDİ MANADA AYIRIM VAR
 
TOKİ'den iş alan firmaların büyüklüklerine göre muameleyle karşılaştıklarını anlatan firma sahipleri, 'Kurum bürokratları, bazı büyük firmalara ellerinden gelen kolaylığı sağlıyorlar. Bu firmalara çok toleranslı davranıyorlar. Bu firmaların işlerini halletmek için kendi işlerinden bile fedakarlık edip çok ilgi gösteriyorlar. Ancak, ekonomik olarak orta ölçekteki firmalara ise akıl almaz her türlü zorluğu çıkarıyorlar. İşlerimizin bozulmaması için sesimizi çıkaramıyoruz ancak dayanacak gücümüz de kalmadı' diye konuştular.
 
TEMİNAT MEKTUBU İŞKENCESİ
 
TOKİ'den iş alırken banka teminat mektuplarını, işlerini teslim etmelerine rağmen uzun zamandır alamadıklarını da ifade eden bazı mağdur müteahhitler ise 'Keyfi olarak aylarca bazı arkadaşlarımızın teminatları geri verilmedi. Yıllarca iadeyi bekleyenler bile var. Bu durum da bizleri ticari olarak sıkıntıya sokuyor. Çünkü teminat mektuplarımız bankaya iade etmediğimiz sürece komisyon ödüyoruz' ifadesini kullandılar.
 
PROJELERİ BİLE DEĞİŞTİRİYOR
 
TOKİ bürokratlarının keyfi tutumlarından birinin de projeler üzerinde hukuk olmayan değişiklik yapılması konusunda yüklenicilere talimatlar vermesi olduğunu belirten firma yetkilileri, 'Bize 'projenin şurasını değiştir' diyorlar. Biz 'size sonra proje değişikliğini resmi olarak bildiririz' diyorlar. Ancak, iş bitince 'böyle bir şey yok' diyerek bizleri yüzüstü bırakıyorlar. O proje değişikliği için yapılan harcama tümüyle cebimizden gidiyor. Böyle olunca da zarar ediyoruz” diye konuştu.
 
FİYAT FARKSIZ DİLEKÇE ALINIYOR
 

TOKİ müteahhitlerinin yaşadığı önemli işkence tabir edilen uygumalardan biri de işlerin kanuni süresinin uzaması nedeniyle müteahhitlere de süre uzatımı verilmesine karşın, geçen süre içerisinde şartlardaki değişikliğin fiyat farklarına yansımaması olduğunu söyledi.
 
FİYAT FARKI ÖDENMİYOR?
 
TOKİ'nin süre uzatımı konusunda firmalardan zorla 'fiyat farksız süre uzatımı' dilekçesi aldığını belirten sektör yetkilileri, 'Bu yapılanlarla TOKİ 5 milyar lira kâra geçirildi. Bu aynı zamanda müteahhitlerin 5 milyar lira zarar etmesi demektir. Çünkü müteahhitler, süre uzatımını kabul ediyor, bir sürü proje değişikliğini de fiyat farkı almamak kaydıyla üstleniyor. Bu uygulamada zararı göze alıp, TOKİ ile dalaşmak istemeyen müteahhit, sesini çıkarmayıp dilekçeyi istemeye istemeye imzalıyor. Tek kuruş fiyat farkı almıyor, yaptığı harcamaların tamamını cebinden ödüyor' diye konuşuyorlar.

Etiketler :