1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TOG “21. Gençlik Konseyi” için Diyarbakır'da
TOG “21. Gençlik Konseyi” için Diyarbakır'da

TOG “21. Gençlik Konseyi” için Diyarbakır'da

Toplum Gönüllüleri Vakfı'ndan 81 ilden gelen 350 üniversite öğrencisi 21. Gençlik Konseyi için Diyarbakır'da buluştu. Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi ve kentin diğer dinamiklerinin katkılarıyla kente gelen öğrenciler Konseyin açılışını Sümerpark Res

A+A-

Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkan Yardımcısı Nakşi Sayar, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Remzi Can, Başkan Yardımcısı Diyadin Gezer ve Özdiyarbakır Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Doğmuş katıldı. Gençlerin büyük alkış ve tezahüratları eşliğinde sahneye gelen Baydemir, yaptığı konuşmada kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu heyecanı ve bu buluşmayı çok önemsediğini belirterek, “İyi ki varsınız, iyi ki geldiniz, iyi ki bu salondasınız, iyi ki varsınız” dedi.

“Orada bir köy var uzakta” şiirini anımsatan Baydemir, “Bu coğrafyada gitmediğimiz, tozunu solumadığımız köy kalmamalı. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle birbirine dokunmayan, birbirini hissetmeyen tek bir insanımız kalmamalı” dedi.  Baydemir, gençlere Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezmelerini tavsiye ederek, Dört Ayaklı Minare'nin altından geçerek barış dileğinde bulunmalarını istedi. “Diyarbakır'dan ayrılıp gittiğiniz yerlerde kentin görülmemiş yüzünü yakınlarınızla paylaşın” diyen Baydemir, “Barış ve kardeşlik şehrine hoş geldiniz” diye konuştu.

Baydemir, kentin 90'lı yıllardan itibaren yaşan göçle birlikte nüfusunun 275 binden 1 milyona sıçradığını anımsatarak, “Kentin ana arterleri, binaları, bu büyümeye yanıt olamaz haldeydi. Yaraları sarmayı başardık” diye konuştu. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nın kendi doğası içerisinde bir barış projesi oluğunu ifade eden Baydemir, kadın, engelli, çocuk, mesleki eğitim merkeziyle yılda yüz bin dezavantajlı kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Sümerpark projesiyle varsıl ve yoksul kesimi bir araya getirdiklerini ifade eden Baydemir, amaçlarının göç eden nüfusu kent yaşamına katmanın yanı sıra yabancılaşmanın önüne geçmek olduğunu bildirerek, “Bugün burada oluşunuz da yabancılaşmayı ortadan kaldırmaya bir katkıdır. Birbirimizin farklılıklarına saygı göstererek, birlikte yaşamın temelini atacağız” dedi. Seçilmişlerin bayrağını gençlere teslim edeceklerini söyleyen Baydemir, “Tüm arzumuz barışı ve kardeşliği sizlere miras olarak bırakabilmek. Sizlerden istirhamımız da barışa ve demokrasiye sahip çıkmanızdır” diye konuştu.

Dicle Üniversitesi'nden ev sahipliği yapan Adnan Turan da gençlerin çabasını, emeğini karşılıksız bırakmayan kent dinamiklerine teşekkür etti. Turan, konseyin amacının yaşamın her alanında toplumsal barışı kalıcı kılmak olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkan Yardımcısı Nakşi Sayar, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Remzi Can, Özdiyarbakır Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Doğmuş ve Gelecek Otomotv'den Hikmet Tuğlu'ya  birer plaket verildi.

HABERE YORUM KAT