1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TOBB’lu kadınlar 'ekonomik sorunları' tartışıyor
TOBB’lu kadınlar 'ekonomik sorunları' tartışıyor

TOBB’lu kadınlar 'ekonomik sorunları' tartışıyor

DİYARBAKIR - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu’nca düzenlenen, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Yaşanan Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Önerileri” çalıştayı başladı.

A+A-

Diyarbakır Ticaret Borsası’nda (DTB) düzenlenen çalıştayın açılışına, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, DTB Başkanı Engin Yeşil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi İl Kadın Girişimcileri Kurulu Başkanları ve iş kadınları katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını DTB Başkanı Yeşil yaptı. Yeşil, sorunları, çözüm önerileriyle birlikte dile getirmelerinin ve yetkili kurumlara iletmelerinin duyarlılığı daha da arttıracağını belirterek, “Bir yandan ekonomik durgunluk, diğer yanda bölgemizde gerçekleşen göç ve çatışmalı ortam toplumun tüm kesimini etkilemektedir. Bu durum kadınları daha fazla etkilemektedir.

Artan işsizlikten kadınlar daha fazla nasibini almaktadır. Bunun farkında olan il kadın girişimciler kurulumuz, bölgede yaşanan sorunları tartışmak, çözüm önerilerini geliştirmek ve ilgililere iletmek üzere bölgedeki tüm il kadın girişimciler kurulu başkanları ve yöneticilerini bir araya getirmiştir. İnanıyorum ki girişimci kadınların sorunları ve çözüm önerilerini birlikte dile getirmeleri ve yetkili kurumlara iletmeleri duyarlılığı daha da artıracak ve çözümü kolaylaştıracaktır" dedi.

"Ne kadar çok üretebilirsek, refah seviyemiz de o kadar yükselir"

Ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, insanların tarih boyunca daha iyi yaşam koşulları için mücadele ettiğini anlatarak, şunları kaydetti: 

“Daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmek için de üretmek gerekiyor. Bu işin kaynağı üretim. Ne kadar çok üretebilirsek refah seviyemizi o kadar yükseltebiliriz. Ekonomi ne kadar güçlü olursa yaşam standardı o kadar iyi olur. Biz de bunun için gayret ediyoruz. Sizler de bütün zorluklara rağmen daha fazla üretebilmek, değere değer katmak için mücadele ediyorsunuz.

Daha iyi bir ekonomik düzeye ulaşabilmek için sahip olmamız gereken her şeyimiz var. çok şükür çok geniş tarım arazilerimiz, toprağımız var, suyumuz, iklim coğrafyamız, yer altı, yer üstü zenginliklerimiz var. İnsan kaynağı desen genç, dinamik, girişimci bir insan kaynağımız var. Barış ve huzur ortamımız eksik. Ekonominin motoru, dinamiği barış ve huzur ortamıdır.

Bunların olmadığı bir ortamda biz ne kadar gayret edersek edelim, ne kadar büyük bir emek ve çaba ortaya koyarsak koyalım istediğimiz sonuçları ne yazık ki elde edemiyoruz. Biz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel yönetimler olarak her zaman kadın girişimcilerin arkasındayız, yanındayız. Bizim yapabileceğimiz ne varsa kapımız her zaman size açık. Birlikte daha çok üretip daha fazla refah yaratacağız.” 

Çalıştay devam ediyor. 

(EK-MP-Y)

HABERE YORUM KAT