1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TMMOB'den yıkılan spor kompleksi önünde 'yapı denetim' uyarısı
TMMOB'den yıkılan spor kompleksi önünde 'yapı denetim' uyarısı

TMMOB'den yıkılan spor kompleksi önünde 'yapı denetim' uyarısı

TMMOB'a bağlı Diyarbakır'daki Odalar, Şehitlik Semti'nde denetimsizlikten dolayı yapımı tamamlanmadan yıkılan spor kompleksi önünde yaptığı basın açıklamasıyla “yapı denetimin teknik müşavirlik firmalarının insafına terk edilmemesi gerektiği” uyarısında b

A+A-

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Necati Pirinççioğlu, TMMOB'un yetkilerinin elinden alınarak tasfiye edilmek istendiğini belirterek, “Mesleki denetimi de yapmaya devam edeceğiz, kamusal denetimi de yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TMMOB'a bağlı Diyarbakır'daki Odaların yöneticileri ve üyeleri, TMMOB'nin yetki ve gelirlerinin kısıtlanmak istenmesine karşı, Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti'nde 84 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve denetimsizlikten dolayı yapımı tamamlanmadan yıkılan spor kompleksi önünde yaptığı basın açıklamasıyla “yapı denetiminin özel sektörün insafına terk edilmemesi gerektiği”nin mesajını verdi. Spor kompleksi önünde toplanan TMMOB'a bağlı odaların temsilcileri ve üyeleri, “TMMOB Torbaya Sığmaz” yazılı pankart ile TMMOB bayrakları açtı.

Burada basın açıklamasını okuyan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Necati Pirinççioğlu, Türkiye'de, kentlerin sermayenin istekleri doğrultusunda şekillendirilmesi, doğanın katledilmesi ve talan edilmesi süreçleri olanca hızı ve pervasızlığıyla işletilmekte olduğunu belirterek, Kıyı Kanunu, Mera Kanunu, 2B Kanunu gibi yasal düzenlemeler, kentsel dönüşüm uygulamaları, özelleştirme politikaları, suların satılması, nükleer santraller, HES'ler ve güvenlik barajları gibi birçok uygulamanın AKP iktidarı tarafından meclisteki çoğunluğun tahakkümüyle hayata geçirildiğini hatırlattı. Pirinççioğlu, “AKP, bu ve benzeri bütün uygulamalarla kamusal çıkarın karşısına bir avuç sermayenin çıkarını koymuş, yaşam alanlarımızı ve ekolojik yaşamı ranta ve rantçılara peşkeş çekmiştir. Bilimi ve tekniği kamunun hizmetine sunmayı kendine ilke edinmiş olan TMMOB ve bağlı odaları, sayısını çok daha fazla artırabileceğimiz bu uygulamaların karşısında, bilimin yol göstericiliğiyle durmuş, kamusal perspektifle müdahil olmaya çalışmıştır. Birçok örnekte ortaya çıktığı üzere birtakım rant ve yıkım projelerinin önüne geçmeyi başarmıştır. Son olarak gezi parkının yıkım projesini iptal ettiren TMMOB, Taksim Dayanışması içinde de aktif rol üstlenmiş, demokratik bir tepkiye dönüşen gezi eylemlerindeki tavrı nedeniyle AKP iktidarının hedefi haline gelmiştir” dedi.    

Denetimsiz yapılaşmanın önü açılmak isteniyor

9 Temmuz günü bir gece yarısı operasyonuyla, imar kanununu 8. maddesinde yapılan değişiklikle TMMOB'ye bağlı birimlerin mesleki denetim yapması yetkisi ellerinden alındığı, mimari projeler fikir ve sanat eserleri kapsamından çıkarıldığı, yerinden yönetim kurumları olan belediyelerin ve TMMOB'nin anayasal hak, yetki ve görevlerinin gasp edildiğine dikkat çeken Pirinççioğlu, bunun intikamcı bir mantığın eseri olduğunu vurguladı.

Bu kanunla yapılmak istenen, birçok rant ve talan projesinin hayata geçmesini önleyen ve buna muhalefet eden TMMOB'nin kamusal alandan tasfiye edilmesi olduğunu kaydeden Pirinççioğlu, “Bu kanunla yapılmak istenen, mesleki denetim yetkisi elinden alınarak TMMOB'nin etkisizleştirilmeye, söz ve eylem gücünün kırılmaya çalışılmasıdır. Bunlarla beraber bu kanun mesleğin uygulanmasında standartların uygulanmasının denetimini devre dışı bırakarak niteliksiz üretimin gelişmesine, denetimsiz yapılaşma ve denetimsiz alanlar oluşturma sonucunun ortaya çıkmasına, böylece sağlıksız, niteliksiz ve güvenliksiz yapılaşmanın gelişmesine neden olacaktır. Aynı zamanda mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki denetimlerinin yapılmasının önüne geçerek sahte mühendis, mimar ve şehir plancılarının çoğalmasına yol açacaktır. Teknik müşavirlik firmalarının hayata geçirilmesiyle birlikte meslektaşlarımızın işlerini kaybedeceği, imzacı konumuna düşeceği bir köleleştirme ve emeği değersizleştirme sürecinin de önünü açacaktır” diye konuştu.

'Mesleki denetimi yapmaya devam edeceğiz'

Bugün gerçekleştirilen yasal değişikliklerle TMMOB'nin ve bağlı odalarının kolunu kanadını kırarak gerçekleri söylemekten ve mücadelesinden geri düşüreceklerini sananların yanıldığını ifade eden Pirinççioğlu, “Bizler her şart altında kamusal mücadelemizi, halklarımızın haklarının ve yaşam alanlarımızın korunması temelinde sürdüreceğiz. Mesleki denetimi de yapmaya devam edeceğiz, kamusal denetimi de yapmaya devam edeceğiz. Kentlerimizin sermayeye peşkeş çekilmesine de karşı çıkacağız, doğamızın talan edilmesinin de önünde duracağız. Bilinmelidir ki, Türkiye'nin ve halklarımızın TMMOB'ye ve bağlı odalarına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç devam ettiği sürece hiçbir güç bizi mücadelemizden alı koyamayacaktır. Buradan iktidar partisine ve onun yandaşlarına sesleniyoruz. TMMOB'den elini çek. TMMOB'ye dokunma” dedi.

HABERE YORUM KAT