1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TMMOB'dan Soma'ya başsağlığı mesajı
TMMOB'dan Soma'ya başsağlığı mesajı

TMMOB'dan Soma'ya başsağlığı mesajı

DİYARBAKIR- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır Şubesi, Manisa'nın Soma ilçesinde hayatını kaybeden ve yaralanan maden işçileri için başsağlığı ve acil şifalar dileklerinde bulundu.

A+A-

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen faciada yaşamını yitiren maden işçileri için TMMOB Diyarbakır Şubesi, dernek binasında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan TMMOB Diyarbakır Şube Sekreteri Turan Kaplan, yaşanılan acı bir olaydan dolayı Türkiye'nin her tarafında yas ilan edildiğini ve yaşanılan facianın herkesi derinden etkilediğini söyledi.

Kaplan, "Soma ilçesinin Eynez bölgesinde 6 bin kişinin çalıştığı Soma Holding'e ait Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi madeninde trafo patlaması nedeniyle olduğu belirtilen iş cinayetinde yaşamını yitiren 205 maden işçisinin ailesi ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye tarihinde görülmemiş bu iş cinayetinde ölü sayısının daha da armasından endişe ediyoruz.

Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) 2005'te aldığı kararla rövodans maden ocaklarının işletmesinin kiraya verilmesi karşılığı işleri özel sektöre devretme kararı almasıyla, madenlerde denetimsizlik daha da artmıştır. Devletin işlettiği dönemlerde de madenlerde kazalar yaşamıştır, ancak hiçbiri bu kadar büyük çapta olmamıştır. Soma Maden Ocakları da 2005 yılında bahsettiğimiz rövodans karşılığı özelleştirilen maden ocaklarından biridir. Şirketin iş güvenliğine titizlikle uyan bir madencilik şirketi olduğu iddia edilmektedir. Madende o gün kaç kişinin çalıştığını bilmeyen ocaktaki gaz oranını izleyemeyen, kamuoyuyla hiçbir bilgi paylaşamayan bu şirketin, teknolojiyi iyi kullanamadığı ve iş güvenliğini de uygulamadığı facianın sonuçlarından ortaya çıkmaktadır.

Taşeron işçi çalıştırma yaygınlaşmış, bunun üzerine taşeronun taşeronu işçiler çalıştırılmış, iş güvenliği eğitimi bile almadan işçiler madenlere indirilmiş, sendikalı işçi sayısı da azalmıştır. Madende yaşamını yitirenler arasında 15 yaşındaki bir çocuğun olması da, kaçak çocuk işçi çalıştırılması da bu denetimsizliğin en basit göstergesidir. Bir avuç kömür için ömür tüketenler, bu aşırı kar hırsının ve denetimsizliğin kurbanı olmuştur'' şeklinde konuştu.

(EMA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT