1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TMMOB 'dan yeni torba yasasına protesto
TMMOB 'dan yeni torba yasasına protesto

TMMOB 'dan yeni torba yasasına protesto

DİYARBAKIR- TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, yeni torba yasa tasarısındaki imar, yapı denetimi ve TMMOB yasasında yapılması öngörülen değişiklikleri protesto etti.

A+A-
TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, 3194 sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'ndaki, imar, yapı denetimi ve TMMOB yasasında yapılması öngörülen değişikliklere yönelik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
Açıklamaya, TMMOB'a bağlı oda yöneticileri ve üyeleri katıldı. Grup adına konuşan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Turan Kapan, iktidarın, yeni bir torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma hazırlığında olduğunu ileri sürdü.
 
Türkiye'de egemen olan ranta dayalı sermaye birikim politikalarının iktidarın elinde esasen kentsel, kırsal, kültürel ve doğal varlıkların el değiştirmesi veya el konulması şeklinde yapılaşma üzerinden, inşaat sektörü ve bağlantılı olarak arazi ve mülkiyet düzenlemelerine dayandığını savunan Kapan, "Üretimden uzaklaşarak sanayisizleşme, tarım alanlarının talanı, kültürel varlıklar ve doğal kaynakların tasfiyesi ile şekillendirilen yeni liberal dönüşüm, 2B ile orman arazilerinin yağmalanması, kentsel ve kırsal alanlardaki halka ait özel mülkiyetlerin el değişimi yoluyla mülksüzleştirilmesi, kentsel dönüşüm ve bütün ülkenin kamusal değerlerinin yapılaşmaya açılması gibi rant eksenli totaliter politikalarla sürmektedir.
 
Yürütülen bu yeni sağ politikalar karşısında duran, mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerinin ve toplumsal yarar için çalışan mücadeleci meslek örgütlerinin etkisizleştirilmesi, iktidarın sermayeye hizmeti açısından bir bütünlük oluşturmaktadır.
 
Bu nedenle mühendislik, mimarlık, şehir planlama disiplinleri sosyo-ekonomik yapı ve kamu idari yapısındaki yeni liberal dönüşüme paralel bir değişim/dönüşüm sürecine tabi tutulmuştur" diye konuştu.
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT