1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TKDP'den çözüm süreci önerisi
TKDP'den çözüm süreci önerisi

TKDP'den çözüm süreci önerisi

DİYARBAKIR- Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, Abdullah Öcalan için Ankara'da ev hapsi önerisinde bulundu.

A+A-
TKDP Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, partisinin çözüm süreciyle ilgili görüşlerini belirten yazılı açıklamada bulundu. Kardaş, açıklamasında Öcalan için ev hapsini önerirken, genel affın olması gerektiğini savundu.
 
Kardaş, "Çözüm süreci dedikleri şey sadece PKK ve devlet arasındaki bir olaydır. Eğer gerçekten taraflar çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını istiyorlarsa, ilk olarak Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı ya da Ankara merkezinde bir yerde ev hapsinde tutulmalıdır. PKK'lıların tümüne af getirilmeli, suçlu ve suçsuz ayırım yapılmadan herkes özgür olarak evine geri gelmelidir. Şayet suçluysalar bile hiç biri Abdullah Öcalan' dan da daha suçlu değildir.
 
Silahlı militanlar silahlarıyla ülkeye gelebilmeli, başka herhangi bir ülkeye değil memleketlerine gelerek siyaset yapabilmelidir. PKK silahlarını devlete teslim etmekte imtina ederse tercih edilen yol gerillanın silahlarını Kürdistan Federe Devleti'ne teslim etmesi olmalıdır. Hükümet zaten PKK'nın bütün isteklerini hemen hemen yerine getirmiş bulunmaktadır. Yerine getirilmemiş bazı şartlar varsa da bunların yerine getirilmesinde devletçe bir sakıncası kalmamıştır.
 
Böylesi bir anlaşma ile PKK-devlet arasındaki çözüm süreci girişimleri başarılmış olur. Ancak bu çözüm olayının yalnızca devlet ve PKK arasındaki gelişmeler olduğu unutulmamalıdır. Bilinmelidir ki esas sorun olan Kürt ulusal devlet davası devam etmektedir. Çünkü Kürdistan davası, ne PKK, ne de tek başına diğer herhangi bir parti ya da örgüte ait değildir. Bu dava tümüyle Kürt milletin davasıdır. Esas üzerinde durulması elzem olan, Kürdistan milli davasıdır ve ayrıca tartışılması gereken konudur" dedi. 
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT