1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tiyatrolar Günü Kürtçe doğaçlamayla kutlandı
Tiyatrolar Günü Kürtçe doğaçlamayla kutlandı

Tiyatrolar Günü Kürtçe doğaçlamayla kutlandı

Şehir Tiyatromuz, Dünya Tiyatrolar Günü'nü Kürtçe doğaçlama tiyatronun prömiyerini yaparak kutladı. Dengbej formatında yapılan doğaçlama tiyatro nisan ayı boyunca her cuma ve cumartesi günü gösterimde olacak.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) oyuncuları, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Kürtçe doğaçlama tiyatronun prömiyerini yaparak kutladı. Performans nisan ayı boyunca her cuma ve cumartesi günleri Burhan Karadeniz Cep Sineması'nda gösterimde olacak.
 
İzleyicinin aktif katılımıyla, metni ve tekrarı olmayan doğaçlama tekniğiyle yapılan performansın prömiyeri yapıldı. Burhan Karadeniz Cep Sineması'nda yapılan gösteride; Kemal Ulusoy, Leyla Batgi, Yavuz Akkuzu, Elvan Koçer, Emin Yalçınkaya, Bora Çelik, Gûle Ulusoy, Rêzan Kaya, Vural Tantekin, Berfin Emektar, Rugeş Kırıcı ve Nazım Hikmet Çalışkan sahnede doğaçlama performans sergiledi.
 
Dengbej formatında yapıldı
 
Dünyada uygulanan doğaçlama tekniklerinden çeşitli örneklerin sunulduğu performansta, evrensel bir forum yerele uygulanarak, dengbêj formatında doğaçlama yapıldı.  45'er dakikalık, iki perdeden oluşan performansta 12 ayrı hikaye doğaçlandı. Konuların belirlenmesinde seyircinin de aktif katılımıyla yapılan performans büyük beğeni topladı.
 
Oyunun ardından konuşan Kültür ve Turizm Daire Başkanımız Muharrem Cebe, oyunculara çiçek vererek, teşekkür etti. Cebe, “Halkımızın en çok ihtiyacı olan gülümsemenin yüzlerinden eksik olmamasını diliyoruz” diyerek, tüm oyuncuların Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutladı.
 
DBŞT oyuncularının Doğaçlama Tiyatro Performansı nisan ayı boyunca her cuma ve cumartesi günü saat 20:00'da Büyükşehir Belediyesi Cep Sineması'nda yapılacak.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT