1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TİT ve JİTEM yerine Esedullah mı geldi?
TİT ve JİTEM yerine Esedullah mı geldi?

TİT ve JİTEM yerine Esedullah mı geldi?

Diyarbakır’da Sur’da devam eden sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle, dikkatler bazı evlerin ve duvarların üzerine yazılan “Esedullah TİM” adını taşıyan bazı mesajlara yöneldi.

A+A-

 Bir zamanların “Ya sev ya terk et” mesajları gibi, ırkçı içerik taşıyan bu mesajların yanında ayrıca İslamcı ibareler de bulunuyordu.

 

Bu durum bölgede bir dönem işlenen faili meçhul cinayetlerin arkasından çıkan JİTEM ile provokatif birçok tehdidin arkasında beliren Türk İntikam Tugayı’nın (TİT) yeni bir versiyonunun, yeni dönemde aktif olarak sahaya çıktığı şeklinde değerlendirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili ve adayı Çağar Demirel, halkın dikkatini çeken “Esedullah”ı, soru önergesiyle hükümete sordu.


Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde birkaç kez ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının sonuncusu bittiğinde, ilçede olan biteni görmek için giden siyasetçiler ve gazeteciler, bazı evlerin duvarlarına Esedulah TİM adıyla yazılan, "Türkün gücünü göreceksiniz", “Kanımız aksa da zafer İslam’ındır”, “TC her yerde ya siz?”, “Ne mutlu Türk’üm diyene” ve "Allah cc her şeye yeter” yazılarını gördüler. Bu yazı ve beraberindeki üç hilal sembolleri, Sur halkında geçmişi canlandırdı. Akıllara bölgede işlenen birçok faili meçhul cinayetin ardından çıkan, JİTEM’i ve halk üzerinde tehdit oluşturmak için mektuplar gönderen, evleri işaretleyen TİT’i getirdi.


Bu durum HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel’i de harekete geçirdi. Demirel, önergesinde Sur gibi küçük bir ilçeye binlerce polisin yığıldığını belirterek "Devlet Sur'da gerek yaptığı katliamlarla gerek hakaretleriyle, uyguladığı şiddet, gözaltı ve tutuklamalarla pkk estirdi" iddiasını dile getirdi.  
Hedef halktı ve katliamdı


Sokağa çıkma yasağı ile birlikte halkın devlet şiddetine karşı durduğunu, halkın kurşunların hedefi olduğunu ve bu sırada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Demirel “Bu saldırıların sahibi AKP hükümeti ve Erdoğan’dır. Sur’da katliam planlandı. Büyük bir katliam hevesindeydiler. Bu halkı katliamla baş başa bırakan bir devlet zihniyeti vardı Sur'da. Kaç kere görüştük yasak kalkacak denildiği halde kalkmadı.

 

Hedef Sur'daki halktı. Katledemedikleri halka da gidip işkence yaptılar. Kadınların başlarına silah dayayıp, kadınlara hakaret ettiler. Yurttaşları yere yatırıp ayakla üzerlerine bastılar. Böylesi hukuksuz uygulamalarla karşı karşıya kaldık" dedi.


Her yerde kurşun izleri


Yasak sırasında düzenlenen operasyonlarda evlerin tek tek kapılarının kırıldığını, herkesin gözaltına alındığını kaydeden Demirel, yasağın kalkmasının ardından ortaya çıkan tabloyu da aktardı.


Kurşun izlerinin bulunmadığı bir yer kalmadığını vurgulayan Demirel, binlerce kurşunun hedefi olan camiye dikkat çekerek, Kuran-ı Kerim'in dahi parçalandığını ileri sürdü.

 

Demirel, "Siz bu uygulama ile nereye varacaksınız? Bu uygulamalarla halkın gözünü mü korkutmaya çalışıyorsunuz? Sur halkı direngen bir halktır mücadelecidir. Bütün bu yapılanların karşılığını verecektir. Sur halkı bunun hesabını soracaktır" dedi.


Esedullah Tim'i ile İŞİD arasındaki bağlantı nedir?


Sur'da özel harekat polislerinin duvarlara "Türkün gücünü göreceksiniz" ve "Esedullah Tim" gibi yazılan bir çok yazılamaya da değinen Demirel, "Duvarlara yazılan yazıların hesabını Meclis'te soracağız. İçişleri Bakanlığı'na, geçici AKP hükümetine ve saraydakine soruyoruz. Esedullah Tim'i kimdir?

 

Sur'da devletin binlerce polisi özel harekatı ve timi vardı. Bunlar Esetullah timi adı altındaki timler midir? Esedullah ile İŞİD'in bağlantısı nedir? Esedullah'ın devletle bağı nedir? Bu devlet Esedullah adı altında kontra güçler mi yetiştirmiştir. Esedullah Tim'inin bu devletle, geçici AKP hükümetiyle bağı nedir?" sorularını yöneltti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler