1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tıpta bir ilk daha gerçekleştirildi
Tıpta bir ilk daha gerçekleştirildi

Tıpta bir ilk daha gerçekleştirildi

Fransa'nın başkenti Paris'teki Pitié-Salpêtrière Hastanesi'ndeki cerrahlar, hastanın bilinci açıkken lazer teknolojisi ile beyindeki tümörü yok etti.

A+A-

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Fransız cerrahlar, lokal anestezinin ardından kafatasında 3 milimetrelik açarak bu delikten fiber optik kablo geçirdi.

 Bu operasyonun ardından doktorlar, "manyetik rezonans görüntülüme" (MRI) yolu ile beyindeki tümörü görmesinin ardından kablolunun ucundaki lazeri aktif hale getirerek tümörü 2 dakika içinde yok etmeyi başardı.

 Gazete, operasyon sürecinde hastanın bilincinin açık olduğunu belirtirken ameliyatın ardından hastanın aynı gün evine döndüğünü yazdı. Fransız Le Monde gazetesine konuşan Başcerrah Alexandre Carpentier, "Kafatasının içinde ilk defa lazer teknolojisi kullanıldı." diye konuştu.

İngiliz gazete, son 2 yıl içinde bu teknolojinin 15 hasta üzerinde denendiğini kaydetti. Gazete, operasyonlardan sadece 6'sında, beyindeki tümörün tamamen hedef alındığı ve 5'inde ameliyattan sonraki 9 aylık dönemde tümörün tekrar görülmediğini yazdı. Diğer operasyonlar daha büyük tümörler üzerinde yapıldı.