1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 1,7 arttı
Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 1,7 arttı

Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 1,7 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi 2015 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 oranında arttı.

A+A-

Takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,4 oranında artarken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9,7 oranında arttı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam yüzde 0,3 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi 2015 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,4 oranında azalırken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,3 oranında arttı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde çalışılan saat yüzde 0,5 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi 2015 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,6 oranında azalırken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,2 oranında arttı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde brüt ücret - maaş yüzde 3,1 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi 2015 yılı  IV.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,1 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,2 oranında artarken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,1 oranında arttı.

Açıklamalar:  “İstihdam” endeksinde takvim etkisi gözlenmemiştir. Bu nedenle “takvim etkilerinden arındırılmış” seriler yerine “arındırılmamış” seriler kullanılmıştır.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT