1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. THY uçağında pilot faciayı önledi
THY uçağında pilot faciayı önledi

THY uçağında pilot faciayı önledi

THY uçağının havada navigasyon ve haberleşme sistemleri arızalandı. Kahraman pilot uzun uğraşlar sonucunda 196 yolcunun bulunduğu uçağı indirmeyi başardı.

A+A-

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul’dan Nijerya’nın başkenti Lagos’a gitmek için havalanan Airbus 310 - 300 tipi uçağının havada navigasyon (seyrüsefer) ve haberleşme sistemleri arızalandı. Devre dışı kalan sistemler yüzünden pilot havada inebileceği pist aradı.

196 yolcusuyla 14 Ağustos Perşembe günü saat 15:25 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Nijerya’nın başkenti Lagos’a gitmek için havalanan Türk Hava Yolları’nın TK1123 sefer sayılı Airbus 310-300 tipi uçağı, Nijerya hava sahasında rotasında ilerlerken yerel saatle saat 22:00 da uçağın navigasyon ve haberleşme sistemleri bir anda devre dışı kaldı.

Bunun üzerine yön bulma ve haberleşme sistemlerinden mahrum kalan kaptan pilot, sahili takip edip Togo, Benin veya Gana’da ki havalimanlarından birine görerek inmek için batı doğrultusunda uçağın rotasını çevirdi. Havada uzun süre tur atan uçağın kaptan pilotu, görerek inebileceği havalimanı aradı. Bu sırada Togo’nun başkenti Lome Havalimanı’nda kalkış için son hazırlıkları yapan bir Air France uçağının pilotu THY uçağının tur attığını görerek olayı Lome Havalimanı Kontrol Kulesi’ne bildirdi. THY’nin kaptan pilotu uçağı görerek yaklaşma yöntemiyle pisti bir kez pas geçti. Pilot yön bulmaya yarayan sistemlerin ve telsizin devre dışı kalmasına rağmen ikinci denemede görerek Lome Havalimanı’na indi. İnişin sorunsuz olması nedeniyle yolcu ve mürettebatın korku dolu anları da son buldu. Navigasyon ve haberleşme sistemleri devre dışı kalan uçağın teknik arızası daha sonra uçakta bulunan teknisyen tarafından giderildi.