1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TGC: Gözaltındaki dört meslektaşımızı serbest bırakın
TGC: Gözaltındaki dört meslektaşımızı serbest bırakın

TGC: Gözaltındaki dört meslektaşımızı serbest bırakın

Diyarbakır'ın Sur'da haber takibi yapan üç Evrensel gazetesi muhabiri ve bir serbest gazeteci gözaltına alındı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 'Gazetecilik suç değildir' diyerek hemen bir basın duyurusu yayınladı: Meslektaşımızı serbest bırakın.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde On Gözlü Köprü yakınlarında dün gerçekleşen saldırı sonrası haber takibi yapan muhabirler Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve Serbest Gazeteci Sertaç Kayar savcılık talimatıyla bugün gözaltına alındı. 

TGC Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı;

“Diyarbakır'ın Sur ilçesinde On Gözlü Köprü yakınlarında gerçekleşen saldırının ardından olay yerine haber takibi için giden dört gazeteci göz altına alınmıştır. Gözaltında tutulan Evrensel Gazetesi muhabirleri Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve Serbest Gazeteci Sertaç Kayar’ın avukatlarıyla görüşmeleri de engellenmiş, kıyafetlerinin kriminal incelemeye alındığı öğrenilmiştir. Gazetecilerin kıyafetlerinin böyle bir incelemeye tabi tutulması ‘gazetecilik faaliyetinin yine bir suç olarak görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bir kez daha hatırlatıyoruz. Gazetecilik suç değildir. Meslektaşlarımızın gözaltına alınması ve kıyafetlerinin kriminal incelemeye tabi tutulması halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının engellenmesidir. Meslektaşlarımızın en kısa sürede serbest bırakılmasını istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT